Başkan Öz muhtarlarla bir araya geldi

- Yorumlar

“Kent hafızasını yok etmeden bir kent yaratalım”

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda Kartallı muhtarlarla bir araya geldi. Başkan Altınok Öz’ün 2009 yılı yerel seçimler sonrasında başlattığı ve her ay ilçede görev yapan muhtarlarla buluştuğu toplantıda, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında konuşuldu.

Kartallı vatandaşların sorunlarının, sıkıntılarının ve mahalleler genelinde tespit edilen şikâyetlerin değerlendirildiği ve Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün başkanlık yaptığı muhtarlar toplantısına; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Mustafa Fehmi Okay, Ali Apaydın, Feyyaz Kaynak, Özel Kalem Müdürü Cem Çetin, Çavuşoğlu Mahallesi Muhtarı Arif Koç, Petroliş Mahallesi Muhtarı Cevdet Aslan, Hürriyet Mahallesi Muhtarı Ferhat Aslan, Yakacık Yeni Mahalle Muhtarı İlhan Düzülütaş, Yakacık Çarşı Mahallesi Muhtarı Çetin Turan, Orhantepe Mahallesi Muhtarı Zeki Dağ, Cevizli Mahallesi Muhtarı Memiş Dikilitaş, Gümüşpınar Mahallesi Muhtarı Miktat Gürsel, Yalı Mahallesi Muhtarı İsa Durmuş, Topselvi Mahallesi Muhtarı Ramazan Keklik, Esentepe Mahallesi Muhtarı Recep Elvan, Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı Soner Eker, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Koç, Yukarı Mahalle Muhtarı Ünal Özuğurlu ve Kordonboyu Mahallesi Muhtarı Arzu Keskin katıldı.

Muhtarlar toplantısında Kent hafızasını yok etmeden bir kent yaratılması gerektiğine işaret eden Başkan Altınok Öz, Kartal’ın değişim ve dönüşüm içinde olduğunu, dönüşümde Kartal’ın hafızasının yok olmaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Kartal, değişim ve dönüşüm içersindedir. Değişip dönüşürken bizleri neler bekliyor, hangi sorunlarla karşılaşacağız, nasıl bir kent oluşturacağız, bu konuda halkın düşüncesi nedir, bu değişim ve dönüşüm halkta ne gibi bir beklenti yaratır, kenti yönetenleri neler bekliyor? Bunları bir araştıralım. Ona göre yol haritamızı ve stratejimi oluşturalım diye yola çıktık. ‘Deprem Dönüşüm ve Yerinde Dönüşüm’ nedeniyle 24 bin 117 kişi depreme dayanıksız evlerinden çıktı. Diktaş, Kartal’a girdiğinizde ilk gördüğünüz fabrikaydı. Birçok insan, Diktaş Fabrikası’nda çalıştı, emekli oldu. Belki de orada çalışanların torunları üretime geçti; ama Diktaş taşınıyor. Geçtiğimiz günlerde oraya bir ziyaret gerçekleştirdiğimde üzerinde Diktaş Aş. yazan bir tabelanın olduğunu gördüm. Diktaş’ın sahibi rahmetli oldu; ama çocukları duruyor. O çocuklardan tabelaları istediğime dair bir ricada bulundum. Diktaş’ın yanındaki park alanını ve arkasındaki metruk depoyu yıkmamalarını söyledim. O tabelaları oraya koyup bu kenti dönüştürürken kentin geçmişteki hafızasını da yok etmeden dönüştürelim. Park yerinde kalsın. Diktaş tabelasını koyalım. Birkaç tane fabrikaya ait parçaları, makineleri, Ören Bayan İplik Fabrikası’nın tabelalarını ve zamanında Türk sinemasına hizmet etmiş sanatçıların porte ve resimlerini deponun duvarında süsleyelim. Burada çalışmış olan insanlar torunlarıyla parkı gezerken bir zamanlar burada iplik fabrikasının olduğunu anlatabilsin. Bir kenti dönüştürürken o kentin hafızasını da yok etmemeliyiz. Kent hafızasını yok etmeden bir kent yaratalım.”

“Kartal kabuğunu kırdı”

Kartal’da değişim ve dönüşümün kent hafızasını yok etmeden hızla devam ettiğini ifade eden Başkan Altınok Öz; Kartal’ın kabuğunu kırdığını vurgulayarak şunları söyledi: “Bizler, boş alanlarda dönüşüme başlamadık. Daha çok yerleşim alanları ve var olan yerlerde dönüşümü gerçekleştirdik. Dikkat ederseniz İstanbul’da inşaatların yapıldığı yerler, genellikle boş arsalardır. Boş arsalarda dönüşüm yapılıyor. Öte yandan yapı yoğunluğu olan yerler, boşaltılmayarak ileriye dönük ciddi sıkıntıların oluşacağı bir kente doğru gidiyor İstanbul. Ama biz herkes kendi kapınsın önünü temizlesin dedik. Kartal Belediyesi olarak bu çerçevede bir çalışma yaptık. Bir kitap çıktı. Bu kitapta Kartal’ın aşağı yukarı yol haritası belli oldu. Kartal kabuğunu kırdı. Kartal İstanbul’un önemli bir merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Kartal, kentlilik kültürüyle yaşayan bir kent haline geldi. “

“Otomasyona geçilecek. Hiçbir şey silinip yok olamayacak!”

Kartal Belediyesi Hizmet Binası’nın otomasyonun yapıldığını belirten Başkan Altınok Öz “Kartal Belediyesi Hizmet Binası’nın iki türlü otomasyonu yapılıyor. İlki fiziki otomasyon. Yani ısı ve ışık sistemlerinin kontrol altına alınabildiği, giriş ve çıkışların kontrol edildiği, günde kaç kişinin hangi büroya girdiğinin bileneceği bir sistem. Fonksiyonel bir otomasyona doğru gidiliyor. İkincisi ise elektronik bilgi sistemi. Elektronik arşive geçilecek. Her işi elektronik ortamda yaparak, hiçbir şeyin silinemeyeceği ve yok olamayacağı bir sisteme doğru gidiyoruz. Bütün işlemler elektronik ortamda olacak.” dedi.

x