Belediyeden kadına seçme ve seçilme hakkı konulu panel

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 81. yıl dönümü nedeniyle Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde bir panel düzenlendi.

Panele Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Mustafa Fehmi Okay, Kartal Belediyesi CHP Meclis Üyeleri, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, CHP Kartal Kadın Kolları Başkanı Refika Öztürk, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hülya Çimen Koyun Kartal Kent Konseyi Başkanı İrfan Kurtuluş, Kartal Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Gürsel Öğüt ve çok sayıda Kartallı vatandaşlar katıldı.
“Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı” adlı panelde Av. Dilek Handan Oğuz konuşmacı olarak yer alırken, Kartal Agon Halk Dansları Topluluğu bir gösteri sundu. CHP Kadın Kolları üyeleri de Türk kadının oy kullanmaya nasıl başladığını tiyatro oyunuyla sergiledi. Dans gösterisi ve tiyatro oyunu seyircilerden büyük beğeni topladı.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 81. Yıldönümü

CHP Kartal Kadın Kolları Başkanı Refika Öztürk, “Selam olsun emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinde sırtını kadınlara verenlere. Selam olsun kadının birey olması mücadelesini veren Nezihe Muhiddin’lere. Selam olsun kadına seçme ve seçilme hakkı veren Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına… “ diyerek panelin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 81. yıl dönümünde Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı” başlıklı panele katılan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, “Kadın olmadan demokrasi olmaz. Yaşadığımız coğrafyada kadınlar 19. yüzyılın ikinci yarısı ve 20. yüzyılın başlarında yükselmeye başlayan kadın hareketinin de katkılarıyla, 5 Aralık 1934 tarihinde milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuştular. Adaletli bir dünyanın oluşması için kadın gücüne ve enerjisine ihtiyaç vardır. Gerçek demokrasiye ancak eşit hak ve özgürlükler ile ulaşılabilir. Kadın ve erkek her alanda eşit haklara sahip. Huzur ve barışın egemen olduğu bir dünya oluşturma yolunda mücadelemize; emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir demeye devam edeceğiz. Atatürk’e, kadınlara verdiği değerden dolayı minnettarız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Kurucu Genel Başkanımız, ilk Genel Başkanımız ve tavrını her zaman kadından yana kullanmış sevgili Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla ve gururla anıyoruz.” dedi.

Panelist Av. Dilek Handan Oğuz yaptığı konuşmada: “Devrimleri ve hak kazanımlarını doğuran, mücadelelerdir. İnsanlık tarihi hep ötekileştirilenlerin hak mücadelesine tanıklık etmiştir. Kadın hakları, evrensen insan haklarının bir parçası olmasına rağmen, sırf kadın olmalarından dolayı, ağır ihlallere uğramış ve uğramaya devam etmektedir. Kadınlar hala insan haklarından eşit bir biçimde yararlanamamaktadır. Çünkü bilinen tarih boyunca erkekler, dünyayı kadınlarla eşit bir biçimde paylaşmamıştır. Bu eşitsizlik ve yoğunluk biçim bakımından toplumdan topluma, dönemden döneme farklılık gösterse de, özünde değişmemiştir. Türkiye’de kadınların büyük bölümü hala siyasetin pasif katılımcılarıdır. Partiler, kadın aday göstermekte isteksiz davranmaktadır. Siyasi partiler, isimlerinden ve birikimlerinden yararlanabilecekleri kadınları aday göstermektedir. Ancak bu da son derece sınırlı düzeydedir. Kadın adaylar, genelde ya küçük partiler tarafından aday gösterilmekte ya da seçilme ihtimali zayıf olan sıralardan adaylığa yer verilmektedir. Siyasi partiler kadınları, parti içinde kadın da bulunsun düşüncesiyle ya da çağdaşlığın göstergesi olsun diye aday göstermektedirler. Ülkemizde son yıllarda gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ve kadınlara pozitif ayrımcılığın teşvik edilmesi kadın sorununa dair pozitif gelişmeler olarak tarihe not edilmekle birlikte, kadın katılımını artıracak etkili önlemlerin alınması gerektiği göz ardı edilmemelidir.” dedi.

Konuşmanın ardından Başkan Altınok Öz, panelist Av. Dilek Handan Oğuz’a çiçek takdim etti. Başkan Altınok Öz, burada yaptığı kısa konuşmada yıllarca kadın haklarının görmezden gelindiğini, seçme ve seçilme hakkı tanınmış olsa dahi kadınların pek çok alandan yalıtıldığını, dışlandığını belirterek: “Bir partide kadın kotası olan başkan yardımcılığı eğer erkeklere veriliyorsa bence düşünmek lazım, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın, demokrasi, insan hakları savunucusu olduğu bütün dünya tarafından biliniyor. Bu alanda seçme ve seçilme hakkı kazanmış kadınlar istenilen yerlere gelememiştir. Ne zaman geleceklerdir?. Haklarınızı aramasını bildiğiz zaman.Haklarınızı ancak sizler alacaksınız.” dedi. Başkan Altınok Öz, ayrıca görev sürelerini dolduran ve önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerde yerlerini yeni yönetime devredecek olan CHP Kartal Kadın Kolları Başkanı Refika Öztürk ve ekibine teşekkür ederek, yeni yönetime de başarılar diledi.

kadına seçme ve seçilme hakkı (16)

kadına seçme ve seçilme hakkı (17)

x