Kreş öğretmenlerine ‘Doğa Mektebi’nde Oyunlar projesi’

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde çocuklara ve gençlere doğa bilincini kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kartal Belediyesi, Kreş Müdürlüğü’ne bağlı öğretmenler için, TEMA ve Ali Nihat Gökyiğit Vakfı işbirliği ile Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde eğitim projesi başlattı. Öğretmenler, “Doğa Mektebi’nde Oyunlar” projesi kapsamında eğitimlere başladı. Çevre eğitimi konusunda mesleki gelişim programı niteliğinde hazırlanan proje ile öğretmenler; öğrencilerime nasıl bir çevre eğitimi verebilirim, doğayla anlamlı bir bağ kurmalarını nasıl sağlayabilirim, nasıl tohum ekerim, endemik bitki ne demek, ağaçları nasıl tanıyabilirim? Sorularına gerçekleştirilen etkinliklerle cevap buluyor. Çeşitli materyallerle günlük çevre eğitimine katılan öğretmenler, doğada eğlenirken öğrenme ve öğrendiklerini öğrencilerine aktarma fırsatını buluyor.

“Bir sonraki adım, öğrenci ve veli eğitimlerinin gerçekleşmesidir.”

Projenin ikinci ayağında öğrenci eğitimlerinin ve sonrasında veli eğitimlerinin de gerçekleşeceğini belirten Kartal Belediyesi Kreş Müdürü Enif Yavuz Dipşar, “Projenin ana hedefleri arasında öğretmenlerin, doğa, ekoloji, çevre okuryazarlığı, biyolojik çeşitlilik ve doğa koruma gibi kavramlar konusunda farkındalığını artırmak; çevre koruma konusunda aktif tutum sergilemelerini sağlamak, okullarında çevre eğitiminin etkili şekilde uygulanabilmesi için bilgi düzeylerini artırarak okul bahçelerini ve açık alanları öğrenciler için etkin bir öğrenme alanı olarak kullanmalarının yolunu açmak bulunmaktadır.” dedi.

“Bu proje, Op. Dr. Altınok Öz’ün çocuk ve doğa sevgisinin bir yansımasıdır.”

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay “Doğa Mektebi’nde Oyunlar Projesi, Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ün çocuk ve doğa sevgisinin bir yansımasıdır. Kartal Belediyesi olarak çocukların gelişimine katkı sağlayacak her türlü projeye destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Yarınlarımız olan çocuklarımıza doğanın korunmasını teslim etmek gelecek nesillere yaptığımız en büyük yatırımdır.” dedi.

“Bu eğitim, gelecek nesilleri kurtarmak için en önemli adımlardan bir tanesidir.”

Öğretmenlerin bu konulardaki farkındalığını artırmadan Kartal Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezleri’ndeki öğrencilerin bilinçlendirilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz , “UNESCO tarafından organize edilen Hükümetlerarası Çevre Eğitimi Konferansı’nın final raporunda çevre eğitiminin yaşam boyu öğrenme ilkesiyle disiplinlerarası bir anlayışta devam etmesi gerektiği belirtilmiştir. Erken çocukluk döneminde; yani öğrenmenin en hızlı gerçekleştiği dönemde Kartallı çocuklarımıza bu eğitimin verilmesi gelecek nesilleri kurtarmak için en önemli adımlardan bir tanesidir.” dedi. Başkan Altınok Öz, proje kapsamında eğitimleri gerçekleştiren TEMA Vakfı eğitmeni Zuhal Solmaz ve NGBB’den (Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi) eğitmen Nurhan Ay’a bu detaylı eğitimi hazırladıkları için teşekkür etti.

DOĞA MEKTEBİNDE OYUNLAR PROJESİ (2)

DOĞA MEKTEBİNDE OYUNLAR PROJESİ (9)

x