Kartal’dan sonra Çağlayan Adliyesi’nde de işçiler ayağa kalktı

- Yorumlar

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde 3 aydır maaşlarını alamadıklarını belirten yaklaşık 200 işçi iş bırakma eylemi başlattı.

Adliye binasındaki yemekhane ve çay ocaklarında çalışan işçiler, 9. kattaki yemekhanede toplandı. Her gün yemek servisi yaptıkları masalara bu defa kendileri oturarak eylem yaptı. Verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirten bir işçi, “Bir ay, 3 ay, 5 ay maaş alamayanlar var. Söz veriliyor. Ama icraat yok. Çocuğum hasta cebimde 5 kuruş para yok. Hâlâ bizden iş istiyorsunuz.” diye tepki gösterdi.

Geçtiğimiz hafta Kartal’daki İstanbul Anadolu Adliyesi’nde düzenlenen eylemin bir benzeri de Çağlayan Adliyesi’nde yaşandı. Üç aydır maaş alamadıklarını belirten yaklaşık 200 taşeron işçi eylem başlattı. Adliyenin 9. katında bulunan yemekhanede bir araya gelen işçilere bazı avukatlar destek oldu. Eylem nedeniyle, adliyede gün boyu çay servisi yapılmadı, yemekhanelerde yemek satışı durduruldu. Eylem nedeniyle işçilerin şefleri ile aralarında sözlü tartışma ve diyaloglar yaşandı. Yetkililer işçileri maaşlarının ödeneceğini belirterek ikna etmeye çalıştı. Başsavcı Vekili Hacı Hasan Bölükbaşı da işçilerin yanına çıkarak şirket yetkilileriyle telefonda görüştü, işçilerin maaşlarının ödenmesini istedi. Bölükbaşı, işçilere bir hafta daha çalışmalarını, bu süre içerisinde alacaklarının parça parça ödenmeye başlanacağını söyledi.

x