Kartal Zabıtası Görev Başında

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Kasım 2015 süresince yaptığı çalışmaları, bir rapor halinde sundu. Rapora göre, Kartal Belediyesi Zabıta ekiplerince Kasım ayı içerisinde yapılan denetim ve gelen ihbarlar sonucu 851 şikayet çözüme ulaştırıldı, Mavi Masa’ya iletilen 99 şikayet formu ve Zabıta Müdürlüğü’ne iletilen 14 dilekçenin kaydı yapılarak, gerekli yasal işlemler için ilgili ekiplere havale edildi.

Kartal’da İşyerlerinin Denetimi Devam Ediyor
Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Kasım ayı boyunca, ilçede faaliyet gösteren 66 iş yerini, eğitici ve öğretici tutum sergilenmek sureti ile denetledi. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından bildirilen ve Kartal Belediyesi’nden ‘İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ almadan faaliyet gösteren 39 iş yerine tebligat yapıldı. Tebligat neticesinde ruhsat almayan işyerleri mühürlendi. Kartal’da teşhir ve ticari amaçlı malzemeleri iş yerlerinin önüne koyarak vatandaşların geçişini engelleyen 484 müessesenin işgali kaldırıldı. İşgalini kaldırmamakta ısrar eden veya kaldırmayan 86 esnaf hakkında ise 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’na göre İdari Yaptırım Kararı tanzim edilerek para cezası verildi.

Kartal Zabıtası İlçenin Güvenliği ve Huzuru İçin 24 Saat Görev Başında

Kartal Zabıtası, mahallelerin güvenliği ve temizliği açısından risk yaratan, ayrıca kötü görünüme sebep olan metruk binaları tespit ederek, ilgili evrakı, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 39, 40 ve 41. maddeleri gereğince işlem yapılmak üzere İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne gönderdi.

Çevreye rastgele bırakılan inşaat atıkları ile ilgili çalışmalar aralıksız devam ederken ilçe, kaçak olarak hafriyat dökülmesine karşı 7 gün 24 saat kontrol altında tutuldu. Kartal Belediyesi’nin belirlediği saatler dışında gürültülü şekilde inşai faaliyet gösteren şahıs veya şirketlere gerekli uyarılar yapılırken, çalışmaya ısrar edenlere cezai işlem uygulandı. Kartal Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından, ilçede araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde inşaat malzemesi yığan 4 inşaat firmasına, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapıldı. 775 Sayılı Yasa kapsamına giren ve halk dilinde gecekondu diye tabir edilen inşaatların kontrolü ile ilgili çalışmalar da Kasım ayı boyunca devam etti. Özellikle Aydos bölgesini kontrol altında tutan Kartal Zabıta ekipleri, herhangi bir kaçak yapılaşmaya meydan vermedi.

Kartal’da Çevreyi Tehdit Edenlere Geçit Yok
Kartal Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçede çevre temizliği ve güvenliği açısından tehdit yaratan uygulamalara geçit vermiyor. Zabıta ekipleri, Kasım 2015’te de aldıkları ihbarları değerlendirerek Atalar Mahallesi’nde bulunan bir ‘Çöp Ev’e, Emniyet Müdürlüğü ile ortak yürütülen çalışmayla müdahale etti. Kartal Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli tarafından çöp evde gerekli temizlik yapılarak, mahallede çevre sağlığı ve güvenliği yeniden sağlandı.

Öte yandan ilçede yapılan kontroller sonucu tespit edilen ve görüntü kirliliğine neden olan hurda araçların sahiplerine gerekli tebligatlar yapılarak araçlar, sahipleri tarafından kaldırıldı. Kartal Zabıtası, ilçe sınırları dâhilinde izin almadan asılan afişleri toplatarak 2 iş yeri ilgilisine, Kabahatler Kanunu’na göre para cezası verdi. Duvarlara yapıştırılan afişler ise Temizlik İşleri Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışmayla temizlendi.

Kartal Zabıtasından Semt Pazarlarına Sıkı Denetim

Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, ilçe genelinde haftanın 7 günü kurulan 12 semt pazarında sıkı denetimlerini Kasım ayı boyunca da sürdürdü. Pazar yerlerini kontrol eden Kartal Zabıta Müdürlüğü ekipleri, nizami etiket kullanmayan, bina ve işyeri girişlerini kapatan, ağaçlara, balkon, pencere vs. korkuluklarına ip bağlayan, tezgâh sınırlarını aşan, çöplerini gelişi güzel atan ve bağırarak satış yapan esnafı uyardı. Kartal Zabıtası, semt pazarlarında vatandaşları yanıltıcı veya mevzuata uygun etiket kullanıp kullanmadığını da denetledi.

Kartal Zabıtası Trafik Düzenleme Çalışmalarını Sürdürüyor

Kartal Zabıtası, ilçede trafik akışının daha rahat seyretmesi ve yaya güvenliğinin sağlanması yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Kartal Belediyesi Zabıta ekipleri, park yasağı uygulanması gereken Soğanlık Atatürk Caddesi ve diğer caddelerde park edenlerin araçlarına çekici oto ile müdahale etti. Ankara Caddesi’nin saat 10.00’da trafiğe kapatılması ve gündüz araç park edilmemesi ile ilgili çalışmalara da devam edildi. Kartal Zabıta ekipleri, okulların açılmasından bu yana, okul önlerinde öğrencilerin karşıdan karşıya geçmelerine yardımcı olmak ve okul çevrelerinde seyyar satıcıların faaliyetlerini engellemek amacı ile yaptığı çalışmalara aralıksız devam ediyor.

ZABITA KASIM (3)

ZABITA KASIM (4)

ZABITA KASIM (7)

ZABITA KASIM (9)

x