Kartal Folklor Derneği gösterisiyle tam not aldı

- Yorumlar

Kartal Folklor Derneği, Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlediği halk oyunları gösterisiyle Kartallılarla buluştu.

Kartal halkının büyük ilgi gösterdiği ve salonun tamamen dolduğu gösteriyi izlemeye gelenler arasında Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Yardımcısı Gülcemal Fidan, Başkan Yardımcısı Ali Apaydın, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri Mehmet Tirgil, Yusuf Altay, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Gürsel Öğüt, Kartal Kent Konseyi Başkanı Ali İrfan Kurtuluş, Kartal Folklor Derneği Başkanı Kazım Karadağ ve Sivaslı Sanatçılar Kültür Derneği Başkanı Ünal Taşlık da yer aldı.

1986 yılında kurulan Kartal Folklor Derneği, Türk Folklorunu ve Kartal’ı, yurt içi ve yurt dışında birçok kez başarılı şekilde temsil etti. Türkiye’nin her yöresine ait dansları icra eden topluluk, Kültür Bakanlığı ve Hacı Ömer Sabancı Vakfı işbirliği ile düzenlenen yarışmada 1990, 1998 ve 2000 yıllarında Türkiye birincisi oldu.

Kartal Folklor Derneği topluluğu, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ndeki gösterisinde sergilediği, Türkiye’nin her yöresine ait danslarla Kartallı izleyiciden tam not aldı. Topluluk, özellikle Aydın, Artvin, Roman, Aşuk ile Maşuk,Urfa, Oryantal, Kırklareli, Halay ve Karadeniz oyunları ile seyircilerin büyük beğenisini kazandı.

Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Yardımcısı Gülcemal Fidan, gösterinin ardından Kartal Folklor Derneği Başkanı Kazım Karadağ’a plaket takdim etti. Fidan, yaptığı konuşmada, ” Bu güzel oyunları hep birlikte izledik. Bizleri Ege’ye, Akdeniz’e, Doğu Anadolu’ya, Karadeniz’in sıra dağlarına götürdüler. Her yörenin farklı yaşam tarzlarını oyun ritmleriyle bize sergilediler. Güzel Anadolumuzu bize izlettiler. Kartal Folklor Derneği topluluğunu tebrik ediyoruz, ekip başlarını ve hocalarını yürekten alkışlıyoruz. Bu güzel derneğimizin başkanı olan Kazım hocamızı tebrik ediyorum. Hem gençlerimize, hem hocamıza ve siz değerli konuklarımıza, Başkanımızın selamlarını iletiyorum. Başarılarınızın devamı diliyoruz. Gençler, iyi ki varsınız. Bizi mutlu ettiniz. Yolunuz hep açık olsun” dedi.

x