Türk Operasının Onuru Zehra Yıldız Kartal’da Anılıyor

12 Aralık 1997’de Heidelberg Operası’nda temsil sonrası geçirdiği beyin kanamasıyla beklenmedik biçimde yaşama veda eden Türk Operasının kıvancı soprano Zehra Yıldız, Kartal Belediyesi’nin düzenlediği geceyle anılacak. Soprano Zehra Yıldız’ı Anma gecesi, sanat dünyası ve halkın katılımıyla 16 Aralık Çarşamba saat 20.30’da Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Anma gecesinde ünlü orkestra şefi Cem Mansur yönetimindeki ZYV (Zehra Yıldız Vakfı) Orkestrası, Zehra Yıldız’ın ses ve görüntüleri eşliğinde sahne alacak. Konserde, Türk operasının genç yıldızları soprano Deniz Yetim, soprano Dilruba Bilgi Akgün, soprano Nihan Biçer, mezzosoprano Gülfem Kıskır, tenor Erdem Erdoğan. tenor Muzaffer Biçer ve bas bariton Suat Arıkan; flütte Bülent Evcim eşliğinde G. Rossini, Mozart, Verdi, Puccini, F. Cilea, C. Debussye, C. Gounod, L. Delibes, C. Saint-Saens’den terset, kuartet arya ve düetlerle dinleyici karşısına çıkacaklar.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, ününü yurt dışına taşımış ve opera sanatının kıvancı olmuş bir değer olan Zehra Yıldız’ın Kartal’da anılacağını hatırlatarak, tüm Kartal halkını anma gecesine davet etti. Başkan Altınok Öz, “Zehra Yıldız, bu ülkede yetişmiş büyük bir yetenektir. Gençlerimiz ve çocuklarımız, Zehra Yıldız gibi değerleri tanımalı ve unutmamalı. Zehra Yıldız’ın o muhteşem sesi, Kartal’da her yıl düzenlediğimiz anma etkinliğiyle, yeni yetenekler sayesinde tekrar yankılanıyor. Tüm Kartallıları, anma gecemize davet ediyorum” dedi.

Zehra Yıldız kimdir?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümünden 1983 yılında mezun olan Zehra Yıldız, aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi ailesine katılarak ilk kez ‘Venedik’te Bir Gece’ opereti ile sahneye çıktı. 1984’te İtalya’daki La Boheme yarışmasında ‘Mimi‘ rolü ile ilk beş soprano arasına girdi. Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi, Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan sanatçı, “Hoffmann’ın Masalları”, “Madama Butterfly”, “Otello”, “Maskeli Balo”, “Aida” operalarında baş kadın oyuncu rolünü üstlendi. Zehra Yıldız, 1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından “Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı” ünvanına değer bulundu. Sanatçı, 1995-96 mevsiminde Almanya’da oynadığı “Uçan Hollandalı” operasındaki Senta rolü ile ünlü ‘’Opern Welt’’ dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. Almanya’nın iki ayrı opera evinde “Salome” ve“Fidelio” temsillerinde baş kadın rolünde sahne almış olan sanatçı, İstanbul da ise son kez “Tosca” temsiliyle belleklerde ayrı bir yer tutmuştu.

16 Aralık Çarşamba günü Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde saat 20.30’da ücretsiz düzenlediğimiz etkinliğimize tüm halkımız davetlidir.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar