İstanbul’un sokak hayvanları için mikroçip

- Yorumlar

Sokak hayvanları Kısırkaya Hayvan Barınağı’na getirilecek daha sonra kayıt altına alınıp çip takılacak.

Sarıyer sahilinde yapımı tamamlanan ve sokak hayvanları için tecrit koşulları taşıdığı gerekçesiyle hayvan hakları savunucuları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) karşı karşıya getiren Kısırkaya Hayvan Barınağı için, İBB ile ilçe belediyeleri arasında protokol yapılmasına karar verildi.
SOKAK HAYVANLARINA MİKROÇİP TAKILACAK
Protokole göre İstanbul’un 39 ilçesinden protokolü imzalayan ilçelerden toplanacak sokak hayvanları Kısırkaya Hayvan Barınağında tedavi edildikten sonra mikroçip uygulaması ile alındıkları ortama tekrar geri bırakılacak.
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın onayının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde görüşülen protokole göre, protokolü imzalayan ilçelerden alınan sokak hayvanları Kısırkaya Hayvan Barınağı’na getirilecek. Aşılanması, kısırlaştırılması, tedavisi biten hayvanlar mikroçip uygulaması ile kayıt altına alınarak, alındıkları ortama tekrar geri bırakılacak.
ALDIĞIN YERE BIRAK
Protokolde İBB’nin yükümlülükleri arasında elektrik, su, ısınma, iletişim gibi bedellerini karşılanması yer alırken, ilçe belediyeleri barınakta 7 gün 24 saat personel çalıştıracak. Protokolü imzalayan ilçe belediyeleri barınakta verdikleri hizmetin ardından, sokak hayvanını kendi ilçe sınırları içerisinde alındığı ortama geri bırakmakla da yükümlü.
CHP’Lİ ÜYE: HAYVANLARI SARIYER’E BIRAKIP ALMAYACAKLAR
CHP’li Meclis üyelerinin red oyu kullandığı oturumda söz alan CHP’li Meclis Üyesi Veteriner Hekim Oktay Aksu barınağa getirilen hayvanların geri alınmayacağına yönelik endişelerini dile getirdi. Sarıyer’de 2 yıl içinde köpek sayısının 10 bini geçtiğini belirten Aksu, “Bu çok ürkütücü bir rakam” dedi. Mecliste oylanan protokol CHP’li üyelerin itirazlarıyla oyçokluğu ile kabul edildi.
İDARE MAHKEMESİ İPTAL ETMİŞTİ
Hayvanseverlerin kriterlere uygun olmadığı, ulaşımının zor olduğu ve hayvanların zarar göreceği gerekçesiyle yargıya taşınan Kısırkaya Hayvan Barınağı için İstanbul 6. İdare Mahkemesi iptal kararı vermişti. 1 yılda toplam 20 bin köpeğin kısırlaştırılacağı barınak için hayvan hakları savunucuları birçok kez projenin iptali için protesto gösterisi düzenlemişti.

x