Soprano Zehra Yıldız Kartal’da Anıldı

- Yorumlar

Geçirdiği beyin kanaması sonucu 10 Aralık 1997’de hayatını kaybeden dünyaca ünlü opera sanatçısı Zehra Yıldız, Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen geceyle anıldı. Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma gecesinde, dünyaca ünlü opera sanatçıları Zehra Yıldız anısına bir araya geldi.

Anma gecesine; Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Öz, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Kartal Belediye Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Mustafa Fehmi Okay, Feyyaz Kaynak, Ali Apaydın, Doç. Dr. Orhan Çekiç, Gazeteci-yazar Mustafa Mutlu, Av. Celal Ülgen, Başkan Danışmanları, Belediye Meclis üyeleri, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, Kartal Belediyesi İştirak Şirket yöneticileri ve CHP İlçe Yönetimi katıldı.

“Teşekkürler Zehra Yıldız”

Kartallılar tarafından yoğun ilgi gören anma programı öncesinde bir konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Zehra Yıldız’ın sanata büyük bir katkıda bulunduğunu belirterek Türkiye’yi dünya arenasında temsil ettiğini söyledi. Başkan Altınok Öz, “ Zehra Yıldız’ın, sanat yaşamı süresince sanata çok büyük bir katkısı oldu. Türkiye’yi sanat alanında çok güzel temsil etti. Zehra Yıldız’ı zamansız kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Zehra Yıldız, sanatıyla, duruşuyla bizlere ışık tutuyor. Sanatıyla, opera sevenleri bugün bile bir araya getiriyor. Teşekkürler Zehra Yıldız. Bu vakfın öncüsü olan ve Türk siyasetinde değerli bir yeri olan Erdal İnönü’ye de teşekkür ediyoruz. Kartal, Anadolu yakasının kültür başkenti olacaktır. Bizler, sanatın ve sanatçının daima yanında olacağız” dedi.

Başkan Altınok Öz’ün konuşmasının ardından, ünlü orkestra şefi Cem Mansur yönetimindeki ZYV (Zehra Yıldız Vakfı) Orkestrası, Zehra Yıldız’ın ses ve görüntüleri eşliğinde sahne aldı. Konserde, Türk operasının genç yıldızları; Sopranolar Deniz Yetim, Nihan Biçer, Dilruba Bilgin Akgün, Mezzosoprano Gülfem Kıskır, Tenor Erdem Erdoğan, Tenor Muzaffer Biçer ve Bas Bariton Suat Arıkan, Zehra Yıldız Vakfı Orkestrası eşliğinde aryalarını yorumladı.
Zehra Yıldız kimdir?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümünden 1983 yılında mezun olan Zehra Yıldız, aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi ailesine katılarak ilk kez ‘Venedik’te Bir Gece’ Opereti ile sahneye çıktı. 1984’te İtalya’daki La Boheme yarışmasında ‘Mimi ‘ rolü ile ilk beş soprano arasına girdi. Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi, Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan sanatçı, Hoffmann’ın Masalları, Madama Butterfly, Otello, Maskeli Balo, Aida operalarında baş kadın oyuncu rolünü üstlendi. Zehra Yıldız, 1994-95 sezonunda T.C. Kültür Bakanlığı tarafından “Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı” unvanına değer bulundu. Sanatçı, 1995-96 mevsiminde Almanya’da oynadığı Uçan Hollandalı operasındaki Senta rolü ile ünlü ‘’Opern Welt’’ dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. Almanya’daki son temsilleri “Salome” ve “Fidelio”nun ardından ani ölümüne duyulan acı, yerli basın kadar yabancı basında da yankılandı.

ZEHRA YILDIZ ANILDI (6)

ZEHRA YILDIZ ANILDI (8)

x