Mevlana Aşkı 19 Aralık’ta Kartal’ı Buluşturuyor

- Yorumlar

Büyük düşünür Mevlana Celaleddin-i Rumi, 742. ölüm yıl dönümünde Kartal Belediyesi’nin düzenlediği “Şeb-i Arus” ile anılacak.

Kartallılar, her yıl olduğu gibi bu yıl da Şeb’i Arus çoşkusunu ve Mevlana aşkını, Kartal Belediyesi’nin düzenlediği konser ve semazen gösterisiyle yaşayacak.

Kartal Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikler kapsamında, Türk Sanat ve Tasavvuf Musikisi alanında birçok başarılı konsere imza atan İbrahim Şirin ve birbirinden değerli sanatçılar, 19 Aralık Cumartesi saat 19.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde tasavvuf müziğinin en seçkin eserlerini Kartallılara sunacak. Kartallı vatandaşlar, sema gösterileriyle görsel bir şölen eşliğinde gerçekleşecek ” Şeb-i Arus”u ücretsiz izleyebilirler.

“Şeb-i Arus” Ne Anlama Geliyor?

Şeb-i Arus, “düğün gecesi” demektir. Mevlevilikte, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gecedir. Mevlana Celaleddin Rumi; bu geceyi, Rabb’ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü ‘Düğün Gecesi’ olarak adlandırır. Yaşamını, “Hamdım, piştim, yandım” sözleriyle özetleyen Mevlâna, 17 Aralık 1273 günü olan ölüm gününü “Yeniden doğuş günü” olarak kabul ediyordu. “Ölüm günüm, düğün günümdür” tabirini kullandığı için anma törenleri, düğün günü ya da vuslat günü manasına gelen “Şeb-i Arus“ olarak adlandırılmaktadır. Onun düşüncesinde ve fikirlerinde ölüm, hiçbir zaman yokluk olarak kabul edilmemektedir. Mevlana, “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir” diyerek gönüllerdeki ölümsüzlüğe dikkat çekmiştir

x