Kartal Belediyesi’nden Yangın Önleme Şefliği

- Yorumlar

Kartal Belediyesi İstanbul’da bir ilke imza atarak Yangın Önleme Şefliği birimini kurdu.

Kartal Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliği, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında inceleme yaparak binaları denetimden geçiriyor. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi aşamasında, yangın önleme denetimi yapılarak işyerlerinin yönetmenliğe uygun olup olmadığına dair tespitler yapılıyor. İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün sevk ettiği projeler incelenerek, projenin uygunluğu tespit ediliyor. İskân ve iş bitirme safhasına gelmiş olan binalar kontrol edilerek İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne iskan görüş yazısı hazırlanıyor. Vatandaşın yangın önlemleri ile alakalı istek ve şikâyetlerine yönelik incelemeler de yine Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliği bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Proje onayı

Başvuru üzerine gelen; mimari, mekanik tesisat ve elektrik tesisat projeleri, Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliği tarafından görevlendirilen mühendislerce incelenerek onaylanıyor.

İskân görüşü

Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliğine gelen iskân görüşleri için; ilk olarak Şeflik tarafından görevlendirilmiş mühendisler tarafından iskân verilecek olan binanın kontrolleri yapılarak, binanın yangın mevzuatında uygun olup olmadığına bakıp, binadaki eksikleri tespit ediyor. Yangın ve kaçışlar, havalandırma sistemleri, makine dairesi, jeneratör odası, güvenlik odası, asansörler, yangın dolapları, binada kullanılan elektrik kablolarına kadar her şey büyük bir dikkatle incelenerek tutanak hazırlanıyor. Yangın mevzuatındaki maddelerin eksiksiz hale getirilmesiyle iskân yazısına onay veriliyor.

İşyeri yangın denetimi

Kartal Belediyesi’ne müracaat edip işyeri açmak isteyen vatandaşların işyerlerinin yangın mevzuatına uygun olup olmadığı da kontrol ediliyor. Kontroller, Kartal Belediyesi Yangın Önleme Şefliği tarafından görevlendirilen personel tarafından gerçekleştiriliyor, hazırlanan Yangın Önleme Denetim Raporu Ruhsat ve Denetim Müdürlüğüne sevk ediliyor.

YANGIN ÖNLEME ŞEFLİĞİ (1)

YANGIN ÖNLEME ŞEFLİĞİ (4)

x