460 milyon Euro çürümeye terk edildi

- Yorumlar

4 yıldır Haydarpaşa Garı’nda atıl hâlde bekleyen 460 milyon euroluk 38 trenin iki yıl daha kullanılmayacağı ortaya çıktı.

Cihan ACAR – ÖZGÜR DÜŞÜNCE GAZETESİ – Yapımına 2004 yılında başlanan Halkalı ve Gebze arasında uzanan 76 kilometrelik Marmaray projesiyle ilgili skandal bir gerçek ortaya çıktı. 2013’te 13 kilometrelik kısmı açılan ve 2015’te de tamamen açılma sözü verilen Marmaray’ın 2018’de biteceği duyurulmuştu.
2012 yılında, Marmaray hattında kullanılmak üzere alınarak Haydarpaşa Garı’nda atıl bir şekilde bekletilen her biri yaklaşık 12 milyon euroya mal olan 38 trenin akıbeti ise merak konusu oldu.
ATIL ŞEKİLDE BEKLETİLİYOR
Boyları 244 metre olan 10’lu vagonlar, Marmaray hattı üzerinde dönüş manevra alanı olmadığı için 4 yıldır Haydarpaşa Garı’nda atıl bir şekilde bekletiliyordu. Şimdi ise projenin bitiş tarihi 2018 olarak açıklanınca trenler 2 yıl boyunca kullanılmadan çürümeye terk edilmiş olacak. Konunun uzmanları ise 6 yılın sonunda hiç kullanılamayan bu trenlerin içindeki elektronik sistemlerin çöpe gideceğini belirtiyor.
UYGUN RAY SİSTEMİ YOK
Hizmete girdiği günden beri altyapı eksikliğiyle tartışmalara yol açan asrın projesiyle ilgili skandallar bitmiyor. Türkiye, Güney Kore’den ithal ettiği 440 vagonu, 2012 yılında Türkiye’ye getirdi. 5’li ve 10’lu vagonlar olmak üzere getirilen trenlerden 12 adet 5 vagonlu tren, 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete girdi. Fakat geriye kalan 38 adet 10’lu vagon henüz uygun bir tren ray sistemi olmadığı için bir türlü kullanılamadı.
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Basın Yayın Sekreteri Avukat Ersin Albuz, trenlerin içinde bulunan elektronik sistemlerin 6 yılın sonunda çöpe gideceğini söyledi. Projenin âdeta ‘kervan yolda düzülür’ mantığıyla yapıldığını aktaran Albuz şunları kaydetti:
YÜZDE 60’I ELEKTRONİK
“Trenler 2012 yılında alındı ve hâlâ kullanılamıyor. 2018’e kadar yine bekleyecek. Mekanik aksam bir şekilde muhafaza edilir ama bu trenlerin içinde elektronik sistem var, o çok önemli. Bunun içinde tren, aşağı yukarı yüzde 60’lık bölümü elektronik cihazlar var. Bunların içinde trafo, klimalar var, daha farklı tren hareketi ile elektronik sistem invertör konvantör var. Mesele elektrik motorları bulunuyor. Bir 10’luk dizi treninde 24 tane elektrik motoru var. Öte yandan trafik sistemi ile ilgili okuyucular var. Kaldı ki bunlar çok hassas aletler. Bunlar 6 senenin sonunda çöpe gidecek. Bu trenlerin üzerine kar yağıyor, yağmur yağıyor. Siz, cep telefonunuzu eve koyun 6-7 yıl beklesin nasıl çalışır” Boyları uzun gelen trenler Ayrılıkçeşme’deki bu manevra alanını kullanamıyor.
BEKLEME SÜRESİ 4 DAKİKADAN 10 DAKİKAYA ÇIKACAK
Marmaray trenleriyle ilgili yapı çalışmalarının başlamasıyla bekleme süresinin değişeceğini belirten Ersin Albuz, bekleme süresinin 4 dakikadan 10 dakikaya çıkacağını açıkladı. Trenlerin dönüş manevrasının inşaat çalışmaları kapsamında 8 ay boyunca kapalı kalacağını ifade eden Albuz şunları anlattı: “Normalde tren Ayrılıkçeşme durağında yolcuyu indiriyordu. Daha sonra makasla karşı ya geçiyordu. Burası hat değiştirmek için kullanılan manevra alanıydı. İnşaat başladığında manevra alanı kapanacak. Trenler karşı tarafa geçemeyecek. Ayrılıkçeşme-Üsküdar arasında tek hat olacak. Bu tren gelecek aynı hat üzerinden geri dönecek. 4 dakikada bir tren işletebilirken dönüş manevrası kapandığı için en erken 10 dakikadan önce tren çalıştırılamayacak.”
RAYA ÇIKMASI 1,5 AY SÜRER
4 yıldır Haydarpaşa garında atıl bir şekilde çürümeye terk edilen 10’lu dizi trenlerinin hâlâ test aşamasında olduğunu belirten Ersin Albuz, “10’lu dizileri bugün raya koyup hazırlayalım deseler bir tanesinin çıkması 1,5 ay sürecek. Çünkü bu trenlerin üzerine iletişimle ilgili ekipmanlar konacak. Daha sonra testlere girecek” dedi.

x