İstanbul’da ‘pazartesi sendromu’

- Yorumlar

İstanbul’da çarşamba gününden itibaren etkili olan kar yağışı gece saatlerinde yerini yağmura bıraktı.

Radikal – Sabah ilk iş gününün yoğunluğuna puslu, yağmurlu bir türlü aydınlanmayan bir hava ve eriyen kar görüntüleri eklenince İstanbullular gerçek bir ‘pazartesi sendromu’ yaşadı.
Türkiye ve özellikle de İstanbul ‘fantastik’ öğeler içeren bir yılbaşı tatili geçirdi. Özellikle çocukların hayalini kurduğu ama onyıllardır gerçekleşmeyen “karlı yılbaşı”, bu yıl yurdun önemli bir bölümünde etkili oldu. Diyarbakır ve Şırnak’ta devam eden çatışmalar ve can kayıpları ortak bir mutluluğu esirgedi ama hiç değilse çocukların bir bölümü için neşeli günler yaşandı.
İstanbul’da da aralıklarla 5 gün boyunca devam eden kar yağışı Çarşamba gününden beri kenti beyaza boyamıştı.
Ancak kar, gece saatlerinde yerini yağmura bıraktı. Hava sıcaklığının yükselmesiyle birlikte, şehrin iki yakasında aralıklarla yağmur yağışı görüldü.
Yeşil ve açıklık alanlarda biriken kar kütleleri yağmura dayanamayarak eridi. Kar, buzlaşmış ve kirlenmiş öbekler halinde kaldı.
Karlı ve tatilli 5 günün ardından bu sabah işlerine gitmek için evlerinden çıkan İstanbullular, yağmurun yanı sıra karanlık bir gökyüzü ile karşılaştı. Yağmur bulutları ve puslu hava nedeniyle saat 08.00’de bile gökyüzü tam olarak aydınlanmamıştı.
Üsküdar sahilde vatandaşlar tarafından yapılan kardan adam da yağmurdan nasibini aldı.

x