Kartal Adliyesi’nde mübaşirler ‘adalet’ eylemi yaptı

- Yorumlar

Anadolu Adalet Sarayı mübaşirleri, Yargıtay ve Milli Savunma Bakanlığı’ndaki meslektaşları ile aynı statüde olmak istediklerini belirterek eylem yaptı

Dünyanın en büyük adalet sarayı olarak bilinen Kartal`daki Anadolu Adalet Sarayı`nın C kapısında toplanan yaklaşık 100 mübaşir ‘adalet nerede’ eylemi yaptı. Adliye önünde hakim, savcı ve avukatlarında destek verdiği eylemde basın açıklamasını okuyan Anadolu Adalet Sarayı mübaşiri Mehmet Özger “Aynı unvanla Milli Savunma Bakanlığı ve Yargıtay bünyesinde görev yapan meslektaşlarımız 21 Mart 2012 tarihinde Genel İdare Hizmetler sınıfına geçirilmiştir. Adalet Bakanlığı bünyesindeki mübaşirler yardımcı hizmetler sınıfında bırakılmıştır. Aynı ünvanla görev yapan iki meslektaş arasında seninki benimki ayrımı yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

‘Adliyenin tozunu mübaşirler yutuyor’

Eyleme Yargıçlar Sendikası adına konuşan Hakim Nuh Hüseyin Köse mübaşirlerin yardımcı hizmetler sınıfında olduğunu belirterek, yardımcı hizmetler sınıfında çalışan memurların genel idari hizmetler sınıfında çalışan diğer memurlara göre görevde yükselme şanslarının olmadığını ifade etti. İki hizmet sınıfında görev yapan memurun da aynı eğitimi aldığını belirten Hakim Köse, “Mübaşirler adliyenin, deponun, arşivlerin tozunu yutan görevlilerdir. Duruşma salonlarında ve dışında hem yargıcın hem yurttaşın hem de davanın taraflarının kahrını çeken kamu görevlileridir. Umarım bu hatadan dönülür, mübaşirlerimiz de genel idare hizmetler sınıfına alınır” dedi.
İleri Haber

x