Üniversiteliler Haykırdı: “Hırsız Rektörler İstifa!”

- Yorumlar

YÖK ile üniversite rektörlüklerinin RedHack tarafından ortaya dökülen kirli çamaşırlarına tepki göstermek için Başbakanlık’a yürümek isteyen Genç-Sen’liler karşısında polis barikatını buldu. Üniversiteliler, barikata boya dolu balonlar atarak tepki gösterdi.

Genç-Sen üyeleri, ODTÜ Direnişi sonrasında üniversitelilere yönelik saldırgan politikalara tepki göstermek, YÖK ile yandaş rektörlerin RedHack tarafından ortalığa dökülen kirli çamaşırlarını protesto etmek için Başbakanlığa yürümek istedi. Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen Genç-Sen’lilerin önü az sonra polis tarafından kesildi.

“RedHack: 2 – YÖK: 0, Hırsız rektörler istifa” ve “Üniversite isyanda” pankartlarıyla yürümek isteyen üniversitelilere, yürüyüşün yasadışı olduğu ve izin verilmeyeceği söylendi. Sloganlarla bekleyişe geçen üniversiteliler, bir süre sonra bulundukları yerde basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında AK Parti’nin üniversitelere yönelik politikalarının, 18 Aralık günü ODTÜ’de gözler önüne serildiği, yükseköğretimi teslim almak isteyenlerin üniversite bileşenleri tarafından püskürtüldüğü belirtildi. “Ok yaydan çıktı bir kere. Siz yitirdiğiniz meşruluğunuzu kendi himayenizdeki birkaç rektöre kınama metni yazdırarak kazanamayacaksınız” diyen Genç-Sen üyeleri, yeni YÖK Yasası’na karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

RedHack’in YÖK’ün sitesini hackledikten sonra yayımladığı belgelere de tepki gösteren üniversiteliler, “Rektörlere üniversite bütçesinden alınan arabalar, ortaya çıkan bütçe açıkları, yaratılmaya çalışılan üniversite profilinin somut olarak karşımıza çıkışıdır” denildi.

Üniversiteliler, basın açıklamasının sonlanmasının ardından içi boya dolu balonları polis barikatına attı.

x