CHP Çarşafta uzlaştı

CHP’li Pekşen, il başkanlarının, ‘çarşaf liste’ üzerinde anlaştığını söyledi. Örgütle ‘büyük uzlaşı’ için anahtar liste hazırlığında olduklarını açıklayan Pekşen, kararı CHP’nin iktidar yürüyüşü sinyali olarak değerlendirdi.

Yurt Gazetesi-Selçuk Arslan/ Parti Meclisi başta olmak üzere, partinin karar organlarına seçilecek kişilerin belirlenmesi sırasında listenin nasıl oylanacağı tartışılırken CHP Trabzon Milletvekilli Haluk Pekşen’den Yurt’a özel açıklamalar geldi. CHP’li il başkanlarının toplantısında Parti Meclisi için pazar günü yapılacak olan seçimlerde ‘çarşaf liste talebini’ Parti Meclisi’ne sunma kararı alındığını söyleyen, Haluk Pekşen, “CHP örgütünü ayakta alkışlıyoruz. Kararlı ve dimdik durdular. Bu 35. Kurultay iktidar kurultayı olacak. Pazar günü seçilecek PM Kurultayı değil, iktidarı kazanan kurultay olacaktır. Çarşaf liste karar ikitidarın habercisi ve ışığıdır. CHP il başkanları sadece CHP’nin değil, Türkiye’nin aydınlık geleceğine de el koymaya karar vermişlerdir. Çarşaf listenin anlamı budur. CHP il başkanlarının PM’ye ‘çarşaf liste önerisi’ kararıyla CHP’nin Dünya’ya önemli bir mesaj vereceğini de sözlerine ekleyerek, ‘Lidersiz kalan Ortadoğu ve Mazlum Ülkelere bir kez daha model olacağız” dedi.

“İktidar yürüyüşünün sinyali”

Çarşaf lisetenin 81 il başkanın ortak kararı olduğunu ifade eden Pekşen, kararı CHP’nin iktidar yürüyüşü sinyali olarak değerlendirdi. Alınan kararın örgüt iradesini yansıttığını belirten Pekşen, “Bugün örgüt kararını verdi. Alınan bu kararın arkasında örgüt iradesi var. Örgüt aldığı karar ile pazar günü itibariyle partisinin geleceğine yön verecek. Örgüt 21’inciyüzyılda Türkiye’ye yakışacak politikalar üretecek ve partisien hizmet edecek kadroları seçeceğini beyan etmiştir. Partimiz özüne döndü” dedi.

“Anahtar listeyi örgüt yapacak”

Bu karar ile anahtar liste çalışmalarına hız verdiklerini anlatan Trabzon Milletvekili Haluk Peşken, Ali Topuz’un hazırladığı öne sürülen anahtar liste ile ilginiz var mı? Sorusuna ‘hayır’ cevabını verdi ve şöyle konuştu: ‘Hayır. Örgüt ile büyük uzlaşı listesi hazırlıyoruz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Bu büyük uzlaşı listesi olacak. Örgütün listesi olacak. AK Parti’ye meydanı dar edecek, iktidar listesi olacak. CHP’yi iktidara taşıyan, kimseyi ötekileştirmeyen, sevgiyi ve saygıyı esas alacağız.”