İETT emeklilerinin ücretsiz seyahat pasoları iptal edildi

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İETT’den emekli olanların kullandığı ücretsiz seyahat pasolarını iptal etti. Sancaktepe Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Servet Baylan, İETT emeklilerinin ücretsiz seyahat pasolarının iptali ile ilgili bir soru önergesi verdi.

İBB’nin Ekim 2015’ten buyana İETT’den emekli olanların seyahatlerde kullandıkları ücretsizi pasolarını ipta etti. Konu ile ilgili CHP’li Servet Baylan, İBB Meclis Başkanlığı’na ‘İETT emeklilerinin ücretsiz seyahat pasoları neden iptal edildi?’ şeklinde bir soru önergesi verdi.

CHP’li Baylan, verdiği soru önergesinde şunları dile getirdi.”İstanbul’un yıllar boyunca, kar-kış demeden yükünü taşıyan köklü kurumu İETT’dir. Bu kurum çalışanları bir aidiyet duygusu ile yıllarını buraya verdiler. Dürüstçe çalışarak, çocuklarına helal lokma götürmek için kimisi iş kazasında elini, kolunu, kimisi keşmekeş İstanbul trafiğinde psikolojisini ve sağlığını bozdu. Her bir çalışanında bir anı ve bir hikâye bıraktı ama onların hayallerinden bir tanesi bu kurumdan emekli olup, İETT emekli pasosu ile yıllarca aidiyet duygusu ile çalıştığı kurumun artık kendine ücretsiz hizmet vermesi idi.

headline(1)

2015 yılının Ekim ayına kadarda bu durum böyleydi. Fakat o tarihten sonra ücretsiz seyahat ettikleri bu kartlar artık İETT tarafından bilgileri dışında geçersiz hale geldi ve seyahatlerinde ücret ödemeye başladılar. Bu durum kendilerini çok rencide etmiş olup manevi bir değeri olan bu pasoların yeniden eski haline gelmesi için Kasım ayı Meclis döneminde, bir grup İETT emekli temsilcileri ile birlikte AK Parti Grup Yönetimi ziyaret ederek kendilerine bu durumu ilettik.

Yönetimi bu durumu haklı bularak düzeltileceği konusunda çalışma yapacaklarını belirttiler, fakat hala sorun çözülmedi. Geçen ay Meclis döneminde sözlü olarak kendilerine bu durumu bir kez daha hatırlattım ama hala bir cevap alamadım. Zor şartlarda geçimini sağlayan zamanının çoğunu memleketinde geçiren emeklilerimizin bu sorunu hala verilen sözler olmasına rağmen çözülmedi. Emeklilerimiz en demokratik hak olan protesto hakkını kullanmak istediklerini belirterek, son olarak da bu durumu bir önerge ile meclisimizin huzurunda sizlere bir kez daha hatırlatıyorum.”

turkiyedeki_tum_belediye_otobuslerinde_tek_kart_donemi13388734920_h887357

CHP’li Servet Baylan, ayrıca cevaplanmasını istediği soruları şu şekilde sıraladı:

1-İETT’den emekli olup bu kart ile seyahat eden kaç kişi vardır?
2-Bu emekli pasoları neden iptal edildi?
3-Emekli pasoları ile ilgili yeni bir düzenleme var mı?
4-Her hangi bir düzenleme var ise ne zaman uygulamaya başlanacaktır?
Kaynak: Cihan

x