CHP 35. Olağan Kurultay’ı toplandı; Kılıçdaroğlu tek başına aday

Balbay, genel başkanlığa aday olabilmesi için gerekli imzayı toplayamadı

CHP 35. Kurultayı’nı düzenliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkanlığa aday olacağı kurultayda İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın 92 imza toplarken, aday olmak için yeterli sayıya ulaşamadı. Eski CHP İstanbul İl Başkanı olan Murat Karayalçın Divan Başkanı seçildi

Bunun yanında kurultayda 3 maddelik bir tüzük değişikliği de yapılacak.

CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nın yapılacağı Ankara Spor Salonu’na davetliler gelmeye başladı. Kurultayı izlemek için gelenler, yoğun güvenlik önlemleri altında salona alınıyor.

Kurultayının gerçekleştirileceği salona, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun posterleri asıldı. Balonlarla süslenen salonda, davetlilerin oturacakları yerlere Türk bayrakları, CHP flamaları ve Kılıçdaroğlu’nun posterleri konuldu.

Salona, “Özgür basın varsa, özgür toplum vardır”, “Baskı ve zulüm düzeni CHP ile bitecek”, “Savaşın değil, barışın partisiyiz”, “Türkiye bizimle özgürleşecek”, “Barışı birlikte inşa edeceğiz”, “Demokrasiyi biz getirdik, biz yücelteceğiz” ve “Ey özgürlük” yazılı pankartlar asıldı. Salonda, Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözü de pankart olarak yer aldı. Salonda CHP’nin eski Genel Başkanları İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin ve Altan Öymen’in fotoğrafları da bulunuyor.

Orta bölümü basın mensuplarına ayrılan salona, dev bir ekran kuruldu. Kurultaya 30 bin davetli ile bin 275 kurultay delegesinin katılması bekleniyor.

Salona CHP örgütlerince asılan “Aşiti, Peace, Barış, bu sese kulak ver barışa ses ver” pankartı dikkati çekti.

Kurultayı takip eden çok sayıda mensubu da kendilerine ayrılan masalarda yerlerini aldı.

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “CHP 35. Olağan kurultayı, demokrasiyi temele oturtan, değişime, gelişime hizmet edecek felsefeyle kardeşçe yapılacak” paylaşımında bulundu.

Habertürk TV’ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcı Gürsel Tekin, “Pazartesiden sonra farklı bir CHP göreceksiniz” dedi.

Tekin “CHP en zor dönemde bir kurultay yapıyor. Anamuhalefet olarak ne yapılması gerekiyorsa Sayın Davutoğlu’na çağrı yaptık. DAEŞ terör örgütüne müdahale edildiğini ve 200 DAEŞ mensubunun etkisiz hale getirildiği söylendi. Nasıl oldu bu? 27 ülke koalisyon müdahale ederken bizim yapamamız sorun değil mi? Ayırca doğu, güneydoğu silah deposuna haline gelmişken bunun özeleştirisi yapılırken akademisyenlere baskı yapılarak, gazeteciler susturularak götürülmeye çalışıyor. Sayın Davutoğlu gelin parlamentoda bunu çözelim, Türkiye’yi evhapsinden kurtaralım. Sayın Davutoğlu aklı selim olsun, biz de üzerimize düşen görevi yerine getirmek için hazırız” dedi.

Mustafa Balbay’ın genel başkanlığa aday olup olmayacağı konusunda ise Tekin, “Sayın Balbay’ın aday olacağını zannetmiyorum. 200 imza değil, 128 imza yeterli. Ancak kulislerde aday olacağını duymadım” ifadelerini kullandı.

CHP’de değişimin hakim olacağını vurgulayan Gürsel Tekin, “CHP’nin bütün kurultaylarına baktığınızda değişimi görüyorsunuz. Sorun CHP’nin iç meseleleri değil. Kongrelerimiz tartışma konusu olabilir ama demokrasiyi parti içinde geliştirebilirsiniz. Geliştiremezseniz o ülkenin ne aydını, ne gazetecisi, ne de akademisyeni konuşabilir. Pazartesiden sonra farklı bir CHP göreceksiniz. Gerek parlamentoda, gerek parlamento dışında” diye konuştu.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke de kongreyi ve Parti Meclisi’nde öngörülen değişiklikleri şöyle değerlendirdi:

“Türkiye’nin önemli bir değişem ihtiyacı var. CHP de bu bilinçle ‘Değişimi CHP’den başlatıyoruz’ konulu bir kurultaya giriyor. Sokağa kadar yansıyan bir baskıcı ortamın içindeyiz. Toplumun bütün kesimlerini kapsayan bir değişim bekliyoruz.

CHP Türkiye’nin gerçeklerini doğru okuyan bir parti. Dolayısıyla aynı dinamizmi parti içinde yaşatmak şart. Bu açıdan yönetimde söz sahibi kadınlar, gençler ile doğru profil ortaya konulacaktır.

CHP geleceği inşa edecek tek kurum. Daha etkin bir yönetim 8 kişilik bir MYK’da da olabilir, 20 kişilik bir MYK’da da olabilir. Nasıl etkin çalışacaksa öyle bir değişiklik bekliyorum. Bir yıl içinde de bir program ve tüzük kurultayı yapacağız.

Balbay aday değil

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay genel başkanlığa adaylık için gerekli olan 128 imzayı toplayamadı. 92 imza toplayan Balbay aday olamadı. Balbay yaptığı açıklamada: 92 imzaya ulaştık. Mevcut şartlarda aday olamıyorum” dedi.

Divan Başkanı: Karayalçın

Eski CHP İstanbul İl Başkanı olan Murat Karayalçın Divan Başkanı seçildi.

CHP 35. Kurultayı Divan Başkanı Murat Karayalçın yaptığı konuşmada, “Parti hukukumuz, tüzüğümü, yönetmeliğimiz kurultaylarımıza ülkenin ve partinin genel sorunlarını ve partinin ilkelelerini ve tutumunu görüşme ve karara bağlama görevini vermiştir. 35. Olağan Kurultayımız bu görevle toplanmış bulunmaktadır. 2016 yılının koşulları ülkenin genel sorunlarının da, partimizin genel sorunlarının da iç içe geçtiğimi bir durum sergilemektedir” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar