CHP PM’de onların ismi konuşuluyor

Ankara’da CHP kulisleri hareketli… 60 kişilik PM’ye girmek isteyenler ve taraftarları, parti binasında, otelde, sokakta restoranda her yerde kulis yapıyor.
RADİKAL / ERCAN SARIKAYA – ANKARA – CHP’de Olağan 35. Kurultay, bugün ve yarın Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Kurultayın ilk günü Genel Başkan, ikinci gün ise Parti Meclis (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek. 60 kişilik PM’ye yaklaşık 600 kişinin aday olması bekleniyor.
CHP LİDERİNİN KONUŞMASININ ANA TEMASI
Partililer PM için kulis yaparken CHP lideri ise bazı kurmaylarıyla birlikte parti okulunda konuşması üzerinde çalıştı. Sabah saatlerinde partililerle birlikte Anıtkabir’i ziyaret edecek olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ana temasını, Kürt sorunu, yeni anayasa, dış politika, partide yapacağı değişim ve akademisyenlere açılan soruşturma üzerinden özgürlükler oluşturacak.
HER YERDE KULİS
CHP Genel Merkezi dün en kalabalık günlerinden birini yaşadı. Parti yöneticilerinin odaları neredeyse hiç boş kalmadı. PM’ye aday olmak isteyenler nabız yokladı. Her köşede kulaktan kulağa kulisler yapılıyor. Kulis çalışmaları, genel merkezden de çıkıp otel lobilerine, restoranlara taştı. Otellerde yer kalmadı. İl başkanlarına PM için aday kontenjanı verildiği konuşuluyor. Ankara ve İzmir’in verilen 3 kontenjanı 4’e çıkarmak için çalıştığı dilden dile dolaşıyor. Bir otelde yemekte buluşan İstanbul delegeleri PM için isim bildirme yetkisini İl Başkanı Cemal Canpolat’a verdiler. İstanbul’un ise 5 kontenjan aldığı belirtiliyor.
ÇARŞAF LİSTE
Kulislerin ana konularından birisi PM seçimlerinin nasıl yapılacağıydı. Delegeler çarşaf liste isteklerini bir kez daha dile getirdiler. Partililer en çok kurultayda yaşanacak değişimi merak ediyor. CHP’liler oy kaybetme pahasına da olsa partinin yüzünü sola dönmesi gerektiğini dile getiriyorlar.
İNCE SÜRPRİZİ
Önce genel başkan adayı olan ve olağanüstü kurultay çağrısı yapan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin de CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM listesinde olacağı, hatta Kılıçdaroğlu’nun İnce’yi MYK’ya da taşıyacağı konuşuluyor. Ancak İnce’nin teklifi kabul etmediği öne sürülüyor. İnce, Radikal’e daha önce yaptığı açıklamada, “Genel başkan adayı değilim ama liste çıkaracağım” demişti.
Bu kurultay sonrası Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, Haluk Koç ve Mehmet Bekaroğlu yerini koruması muhtemel isimler olarak konuşuluyor ama bazı isimlerin delege tarafından çizilme riski de yüksek…
ONLARIN İSİMLERİ ÇOK KONUŞULUYOR
Gün boyu konuşulanlara göre CHP lideri 60 kişilik PM listesinin 45’ini değiştirecek. MYK üyeleri büyük tırpan yiyecek. Delegelerin istemediği isimlerin yeniden aday gösterilmesi durumunda sandıkta çizme kararı aldığı da konuşuluyor…
İstanbul eski Milletvekili, Ali Özgündüz, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, mevcut PM üyeleri Fevzi Gümüş ve Hakkı Süha Okay’ın tekrar PM’ye aday olacağı konuşuluyor. Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ordu Milletvekili Seyit Torun, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Didem Engin de PM’ye aday olacak. İki sendikacı ve bir tanınmış hukukçunun da PM’ye alınacağı konuşuluyor.