Nazım Hikmet Maltepe’de Anıldı

- Yorumlar

Nazım Hikmet, doğumunun 114. yılında Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, edebiyat ve tarih çalışmaları büyük ilgi gören, şair-yazar Sunay Akın, ünlü şairin hayatını, bilinmeyen yönlerini Maltepelilerle paylaştı.

Akın, şiirleri 50’den fazla dile çevrilen, çağdaş Türk şiirinin en önemli şairlerinden Nazım Hikmet’in ailesi hakkında bilinmeyenleri anlattı. Hikmet Bey ve Celile Hanım’ın oğlu, Osmanlı generali Mehmet Ali Paşa’nın yani Ludwig Karl Friedrich Detroit’in torunu olan Nazım Hikmet’in dayısının, Çanakkale Savaşı’nda ilk şehit düşenlerden biri olduğunu aktaran Akın, Nazım Hikmet’in ilk şiirlerini Çanakkale’de şehit düşen dayısı için yazdığını ve Deniz Lisesi’ne başlamaya karar vermesinde, bu kaybın büyük etkisinin olduğunu söyledi.

GEMİLERİN YERİ AYRIYDI
Sınavları kazanarak Deniz Lisesi’nde eğitim gören Nazım Hikmet’in resime ilgi duyduğunu ifade eden Sunay Akın, Hikmet’in Deniz Lisesi’nde öğrenciyken çizdiği ilk geminin resmini göstererek, “Gemilerin Nazım Hikmet’in hayatında çok ayrı yeri oldu ve hayatını çok değiştirdi” diye konuştu.
Akın, şiirleri ve yazıları yüzünden birçok kez yargılanan, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre kalan Nazım Hikmet’in yaşamına dair bilinmeyen yönlerini kendine has sunumu ve akıcı diliyle sahneye taşıyarak, Maltepelilere unutulmaz bir akşam yaşattı.

x