Ayvalıtaş davasında bilirkişiye göre sanıklar değil, mağdurlar kusurlu

- Yorumlar

Gezi eylemleri sırasında TEM otoyolundaki bir yürüyüşte iki aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın davası 3 Mart 2016 tarihine ertelendi.

Bilirkişi raporunda, Ayvalıtaş’ın ‘kaza’da asli kusurlu olduğu öne sürüldü.

Üst düzey güvenlik önlemleri

Druşmayı Ayvalıtaş ailesinin yanı sıra Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da izledi.
Anadolu 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bir önceki duruşması sadece bir dakika sürmüş, dava bugüne bırakılmıştı.

Bugün 10’uncu celsesi görülen duruşmaya tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş da geldi.

Bilirkişi raporu Ayvalıtaş’ı asli kusurlu ‘buldu’

ayvalitas-dava1

Duruşma yoğun güvenlik önlemleriyle başladı. Mahkemenin bulunduğu koridor sürgülü bariyerlerle kapatıldı ve davaya müştekiler dışında izleyici alınmadı. Adliye dışında ise de TOMA ve polisler hazır bulundu.
Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Selçuk, dava dosyasına olay yerinde yapılan keşif çalışmasına dair bilirkişi raporunun geldiğini belirtti. Raporda, Mehmet Ayvalıtaş ve yaralanan Seyit Kartal’ın asli kusurlu olduğu, sanıkların ise kusurlarının olmadığı ileri sürüldü.

Ayvalıtaş ailesinin avukatları raporu kabul etmedi. Avukat Ayla Öztabak raporda ciddi eksiklikler olduğunu belirterek, “Rapora ilişkin daha sonra ayrıntılı beyanda bulunacağız. Raporda hız sınırından bahsedilmemiştir. Verdiğimiz CD’ler raporda dikkate alınmamıştır. Üçüncü araç söz konusudur, tanık ifadeleri konu edilmemiştir. Her iki sanık hakkında tutuklama talebimiz var” dedi.

‘Baba olarak içim yanıyor’

Mahkemede ifade veren baba Ali Ayvalıtaş ise sanıkların alkol muayenelerinin olay anında değil de bir sonraki gün yapıldığını belirterek, “Karayoluna vatandaşların intikalinin engellenmesi yönünde güvenlik tedbiri alınmamıştır. Baba olarak içim yanıyor. Adaletin gerçekleşmesini istiyorum. Tüm çabam bunun içindir” diye konuştu.

Sanık avukatı topu güvenlik görevlilerine attı

Sanık Mehmet Görkem Demirbaş’ın avukatı Yalçın Tura ise rapora itiraz etmedi. Tura, “Güvenlik görevlileri ihbar yapıldığı anda gerektiği şekilde önlem almış olsaydı bu olay meydana gelmeyecekti. Hiç kimsenin canı yanmayacaktı” dedi. Sanık Demirbaş da rapora bir itirazının olmadığını kaydetti.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti taraflara bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunabilmeleri için süre verirken sanıkların tutuklanması taleplerinin reddine karar verdi. Gelecek celse güvenlik tedbirlerinin alınması için yazı yazılmasına da karar veren mahkeme duruşmayı 3 Mart saat 09.45’e erteledi.

‘Davamızı zaman aşımına uğratmak istiyorlar’

Ali Ayvalıtaş bilirkişi raporunu kabul etmediklerini belirterek, “Dalga geçiyorlar, bilirkişi resmen bizim çocukları öldürdüğü gibi, bir de parçalara ayırmıştır. Biz bunu kabul edemeyiz. Her türlü oyunla bizi eritip bizi yok edip davamızı bitirmek ya da zaman aşıma uğratmak istiyorlar. Gezi olayları tüm Türkiye’yi birleştiren bir olaydır. Mehmet’in davasında hala tutuklama olmadı.Tutuklama istiyoruz ama reddediliyor. Ben bu adaletten hiçbir şey beklemiyorum. Biz terörist değiliz, halkız” dedi.

Sami Elvan: Adaletin ‘a’ sını hukukun ‘h’ sini göremedik

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan dosyaların sürüncemede olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Mehmet Ayvalıtaş’ın şu an görülen davası bir trafik kazasına kurban gitmek üzere. Burada yaşanan bir Gezi olayı var. Bu yollar hukuksuzluğa karşı protesto amaçlı kapatılmıştı. Mehmet Ayvalıtaş orada hayatını verdi. Ama birileri hala başka şeylerin peşinde. Bugün adaletin ‘a’sını hukukun ‘h’sini göremedik. Bugün ihtiyaç duyduğumuz hukuka, adalete kendilerinin acaba ne zaman ihtiyacı olacak merakla bekliyorum. Bizler hukuksuzluk, adaletsizlik, hırsızlık yapmadık, birilerini katletmedik.”

Bilirkişi raporunun özensizlikle hazırlandığını söyleyen ailenin avukat Ayla Öztabak da şunları kaydetti: “Oradaki çevresel faktörlerin hiçbiri göz önüne alınmamıştır. Orası bir eylem alanına dönüşmüştür ama raporda bu konu dahi edilmemiştir. Böyle bir raporla mahkemenin karar tesis etmesi mümkün olmaz.”

x