Paris’e saldıran militanların ‘son sözleri’

- Yorumlar

IŞİD, Paris saldırılarını düzenleyen militanlarına ait olduğunu iddia ettiği ve bu militanların daha önce katıldığı infazları gösteren bir video paylaştı. Videoda özellikle İngiltere Başbakanı Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande hedef gösteriliyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım’da 130 kişinin ölümüne yol açan militanlarını propaganda dergisi Dabıq’ın geçen ayki sayısında ‘tanıtan’ IŞİD, bu kez de benzer işlevdeki 17 dakikalık bir video yayınladı. Videoda ‘başroldeki’ 4 Belçikalı, 3 Fransız ve 2 Iraklı militanın Paris’ten önce düzenledikleri saldırılar gösteriliyor ve AB ülkelerinin liderlerine savurdukları tehdit mesajlarına yer veriliyor.

Video, militanların ‘son sözleriyle’ başlıyor. Kafa keserek ve kurşuna dizerek yapılan infazlardan kesitler sunulan videoda, özellikle Bilal Hadfi ve Ömer İsmail Mostefai (videoda Ebu Reyyan el Faransi olarak anılıyor) dikkat çekiyor. Videoda saldırıların ‘beyni’ olarak nitelenen ve Saint Denis banliyösündeki operasyonda öldürülen Abdülhamid Abaaoud’un da sesi kullanılıyor. Diğer taraftan Fransız ve Arapça altyazılı video, tehdit mesajlarının yanı sıra Paris saldırılarına ilişkin haber ve görüntülerden kesitler de içeriyor.

Öte yandan videoda Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı operasyonlar düzenleyen ülkelere de mesaj veriliyor. Özellikle İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, alınlarının ortasına nişan alınmış şekilde gösteriliyor.

Bu arada Fransız ve İngiliz yetkililer video hakkında yorum yapmadı.
Saldırılarla ilgili olarak 2 kişi (Salah Abdeslam ve Muhammed Abrini) hâlâ aranıyor.

x