Pendik’te Tarihi Keşif!

- Yorumlar

Marmaray inşaatının devam ettiği Pendik Höyüğü’nde 8 bin 500 yıllık (neolitik dönem) İstanbulluların izlerine ulaşıldı. Tarihi höyükte taş devri insanına ait yeni kemikler bulundu.

Anadolu Yakası’nın en eski yerleşim alanı olarak bilinen Pendik Höyüğü’nde çalışan arkeologların 19 Kasım 2012’de başladıkları kazıda, yeni tarihi eserlere ulaşmıştı. Vatan’ın haberine göre Yenikapı’da yaşayan İstanbullularla Pendikliler arasında bir akrabalık olup olmadığının izini süren arkeologlar, şimdi de İstanbul’un bilinen bu en eski köyünde mezarlar, evlerin temelleri, çöp kuyuları, iğne ve balta gibi yeni buluntulara ulaştı.

8 bin 500 yıllık iskeletler

Çalışmalarda “içinden tren geçen höyük” olarak adlandırılan Pendik Höyüğü’ne ait kalıntılara ulaşıldı. Temenye Höyük olarak da bilinen bu alana, Pendik’in merkezine 1.5 km. uzaklıkta bulunan Doğu Mahallesi’ndeki tren hattı çalışmasında ulaşıldı. Arkeologlar, Marmaray’ın ıslah çalışması kapsamında rayların söküldüğü tren yolunun altı ile iki yanındaki toprak alanda kazı çalışmalarını Kasım ayından bu yana sürdürüyor. Arkeologların, yaklaşık 200 metrekarelik alandaki kazı çalışmasında, neolotik döneme ait (M.Ö. 8500) olduğu tahmin edilen, iskelet, kemik, çanak-çömlekler ile taş ve pişmiş toprak eserlere ulaşıldı. Höyüğe ait bu alanda, Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir de su giderinin bulunduğu, kazı çalışmalarının birkaç gün daha devam edeceği öğrenildi.

Höyükte ilk kazı 1961’de yapıldı

İlk olarak 1908 yılında demiryolu inşaatında ortaya çıkan Pendik Höyüğü’nde, daha önceki yıllarda da kazı çalışmaları yapılmıştı. İlk kazının 1961’de yapıldığı höyük, demiryolu altında kalmış, 1980’li yıllarda da inşaata açılmıştı. Üstü ve etrafı modern yapılarla dolmuş olan bu höyüğü, günümüzde bir fabrika ile SSK hastanesinin bahçesi altında bulunuyor.

x