Sevgilinizden hemen şimdi ayrılmanızı gerektiren 10 ilişki sorunsalı

Bazılarımız yalnızlıktan kaçmak için, bazılarımız hızlı yaşamaktan yorulduğu ve bazılarımız ise tembelliğinden, çürümüş ilişkileri devam ettiriyor. Aşk güzel şey lakin, aşkın ömrü baharlık. Aşkın posası uzatmalı ilişkiler, düş kırıklığı ve gereksiz bir bedensel/ruhsal yorgunluğa sebep oluyor.

Gözlerinizi açın, işte sizin bulunmaz için bir checklist! İlişkiniz bu 10 kriteri geçiyorsa ne ala, fakat geçemiyorsa; Demet Akalın veya Miles Davis dinleyerek bir özlü sözü hatırlayabilirsiniz: Elimi sallasam ellisi, yol verdim sana bi’tanesi!

1. Sevgiliniz sadece hayallerden bahsediyor ve hiçbir zaman uygulamaya geçmiyorsa

Filmlerde karşımıza çıkan 55 yaşındaki işsiz hayalperest arkadaşların size yetebileceğini sanmıyoruz. Büyümenin gereklerinden bir tanesi de hayallerinizi hayata geçirmektir. Her şey lafta kalıyorsa o sizin için doğru insan değildir.

2. Eğer sevgiliniz size ve tercihlerinize saygı göstermiyorsa

Tercihleriniz ister günlük, ister kalıcı olsun. En büyük destekçiniz sevgiliniz olmalı! Eğitiminiz, kariyeriniz ve hayatınız için aldığınız kararlar ayrı kalmanıza bile yol açacak olsa da siz bildiğiniz yoldan devam edin.

3. Sevgiliniz sadece kendisi hakkında konuşuyorsa

Bencillik, ilişkiyi en fazla yıpratan karakter özelliklerden birisi olsa gerek. Bu yüzdendir ki: Eğlenilecek insan var, evlenilecek insan var.

4. Hayat enerjinizi emiyorsa

Bazen bir sorunumuz yok, birbirimiz seviyoruz ama yorulduk ve ara verdik dediğiniz olmuştur. Size sizi yoracak değil, enerjinizi bütünleyecek birisi lazım.

5. Sevgiliniz ilişkide duvarlar örüyor ve köprüleri yıkıyorsa

Ortak noktada karara varmak yerine sevgiliniz incelmiş halatları koparıyor ve her daim kendi tarafını tutuyorsa ayrılma vakti gelmiştir.

6. Sizi kontrol etmeye çalışıyorsa

Her ilişkide baskın bir karakter vardır lakin bu durum sizin karakterinizi değiştirmeye doğru gidiyorsa, o ilişkide bir problem vardır demektir.

7. Sizi başka insanlarla karşılaştırıyorsa

Özgüven kırılımına sebep olan ‘karşılaştırmalı’ eleştiriler, bir ilişkideki boşlukları ifade eder. İlişki puzzle’dır, boşluk doldurma değil.

8. Hayatın tadını sizinle beraber çıkarmıyorsa

Gün batımını size eşlik etmiyor, en sevdiğiniz şarkıyı söylerken size eşlik etmiyor ve hayatı Enrique Iglesias kliplerindeki gibi yaşamıyorsanız arkanıza bakmadan uzaklaşın.

9. Sizi özünüzden uzaklaştırıyorsa

İlişkilerde yıllar sonra bir gülle gibi mutlu hayatınıza düşen o sorun: Ben zannettiğin kişi değilim. Sevgilinizi ölümüne seviyor olabilirsiniz ancak onu yanınızda tutmak için olduğunuzdan farklı bir kişi gibi davranmak zorundaysanız, yapmayın. Kendiniz olun, dürüstlüğünüz doğru insanı bulmanızı sağlayacak.

10. Özel hayatınız kalmadıysa

Özellikle Türk toplumunda sıkça rastlanan ‘şifren ne’ mevzuları etik açıdan oldukça yanlış olmakla beraber ilişkinin yumuşak dokularına zarar veriyor. Hemen ikinizde telefonları elinizden bırakın ve birbirinize bakın ya da ayrılın kardeşim!