Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesi güncelllendi: Özgür değil

- Yorumlar

Türkiye ‘Özgürlük Durumu’nda ‘Kısmen Özgür’, ‘Basın Özgürlüğü‘nde ‘Özgür Değil’, ‘İnternet Özgürlüğü’nde ise ‘Kısmen Özgür’ olarak değerlendirildi.

Screen-Shot-2016-01-23-at-15.54.40

ABD merkezli Freedom House örgütünün yeni raporunda Türkiye sansür, bilişim denetimi ve siyasi propaganda alanında yeni ve etkin yöntemlerin geliştirildiği, aynı zamanda muhalefetin baskıcı yasalarla sindirildiği ülkeler arasında gösterildi. Bu bağlamda Türkiye Rusya, Çin, Tayland ve Etyopya gibi ülkelerle aynı kategoride ele alındı.

Freedom House endeksinde Türkiye 2011’den bu yana özgürlüklerin ‘istikrarlı’ olarak gerilediği ‘Kısmen Özgür’ ülkeler kategorisinde. 100 üzerinden notu ise 53.

Screen-Shot-2016-01-23-at-15.51.54

Avrupa Birliği’nin demokratik değerleri cesaretlendirme tutumundan geri adım attığı belirtilirken kanıt olarak Türkiye’yle ilişkileri gösterildi.

AB’nin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bariz biçimde otoriterleşen tavrı nedeniyle tıkanan Türkiye’nin üyelik sürecini canlandırmaya yöneldiği, ancak AB yetkililerin Türkiye’nin mülteci akınını durdurmada desteğine karşılık Erdoğan’ın baskıcı icraatına göz yumduğu savunuldu. Bu bağlamda eleştirel medyaya yönelik saldırılar ve 1 Kasım seçimleri öncesinde güneydoğuda başlatılan askeri operasyonlara vurgu yapıldı.

x