Ev Temizliğinde Sirkenin Gücü

Salatalarımıza lezzet, yemeklerimize ayrı bir tat katan sirke, ev temizliği için de en etkili formülerden biri. Evinizin birçok köşesi ve eşyalarınızı temizlerken sirkeden yararlanabilirsiniz. Buzdolabından musluklara, çamaşırlardan halı temizliğine kadar birçok yerin ve eşyanın temizliğinde sirke kullanabilirsiniz. Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek, gümüşlerinizi parlatmak, musluk kenarındaki lekeleri yok etmek gibi pek çok konuda sirkeden yararlanılabiliyor. Sizler için işinize yarayacak birkaç pratik bilgiyi bir araya getirdik.

Bulaşık makinesi ve bulaşıkların temizliğinde

;

Bulaşık makinesinin temizliğinde sirkeden faydalanabilirsiniz. Bunun için makinenizin zeminine bir su bardağı sirke koyup normal programda çalıştırmanız yeterli. Bu uygulamayı fazla bardak yıkanacağı zaman yapın. Her yıkamada sirke kullanmak makinenize zarar verebilir.

Buzdolabının temizliğinde; Buzdolabını temizlemek için sirke kullanabilirsiniz.Temiz bir bezi bire bir ölçüde hazırlanmış sirke ve su karışımıyla ıslatıp bu bezle buzdolabını silebilirsiniz.

Fırın ve ocak temizliğinde;

Fırın ve ocaklarınız kirlendiğinde, temizliği için sirkeli suya başvurabilirsiniz. Fırın ve ocağınızdaki kirli ve lekeli bölümleri sirkeli suyla ıslatın, 15 dakika bekledikten sonra fırça yardımıyla temizleyip yıkayın. Böylece daha sağlıklı ve hijyenik bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Mikrodalga fırınınızı da sirkeyle temizleyebilirsiniz. Bunun için bir kabın içine yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı su koyarak mikrodalgada 30 saniye ısıtmanız yeterli olacaktır. Sonrasında içini ve dışını nemli bir bez ile silebilirsiniz.

Musluk etrafındaki lekelerde;

Musluğun çevresinde zamanla lekeler oluşabilir. Bu lekelerden kurtulmak için etkili formüllerden biri de sirke. Su ve sirkeyi bire bir ölçülerde hazırlayıp üzerine macun kıvamını alıncaya kadar karbonat ilave edin. Bu hazırladığınız macunu musluğun kenarlarına sürüp yarım saat kadar bekleyin. Sonrasında eski bir diş fırçası yardımıyla iyice temizleyin. Zorlu kirlerde bir saat bekletseniz daha iyi olur.

Kötü kokuları önlemek için;

Sirke, kötü kokuları gidermede de etkili yöntemlerdenbiri. Buzdolabı ve fırında oluşan kötü kokulardan sirkeyle kurtulabilirsiniz. Bu tür beyaz eşyalarınızın içini sirkeli su ile silip havalandırdığınızda kokuların gittiğini göreceksiniz.

Bunun için bire bir ölçülerde hazırladığınız sirkeli suyu bir parça gazeteye batırın ve bu gazete parçasını buzdolabının bir köşesine koyup bir gece bekletin. Ertesi gün kötü kokular yok olacak.

Lavabo gider borusunda oluşan kokuları sirke ile giderebilirsiniz. Bunun için haftada bir lavabonuza bir su bardağı sirke döküp yarım saat bekleyin ve sonrasında lavabonuzu soğuk suyla yıkayın.

Gümüşleri parlatmak için;

Gümüşlerinizi parlatmak için özel parlatıcılar almanızagerek yok. Yemeklerinizde kullandığınız sirke bu işlevi görecektir. Bir su bardağı sirke ve bir çay kaşığı tuz ile hazırladığınız karışımı gümüşlerinize sürüp 15 dakika bekleyin ve ardından temiz bir bezle kurulayın. Düzenli uygulama sonucu gümüşleriniz pırıl pırıl olur.

Paslanmaz çelikten ürünlerin temizliğinde;

Paslanmaz çelikten yapılma mutfak gereçleri ve eşyalarınızın temizliğinde sirkeden yararlanabilirsiniz. Çelik ürünlerde su lekeleri oluşabiliyor, bu lekeleri sirkeyle ıslatılmış temiz bezle silerek giderebilirsiniz.

Çamaşırlarınızın ipek gibi olması için;

Çamaşırlarınızın yumuşacık olması içinçamaşır makinenizin yumuşatıcı bölümüne yarım çay bardağı sirke ekleyebilirsiniz. Bu uygulamanın ardından çamaşırlarınızda sirke kokusu olabilir. Ancak doğal yollarla yumuşacık olacağını belirtelim.

Yer temizliği için;

Yerleri silmenin en pratik ve etkili yollarından biri de sirkeli su.Cilalı parkeler haricindeki bütün zeminleri sirkeli suyla temizleyebilirsiniz.

Halı temizliğinde;

Zararlı kimyasallar içeren halı şampuanlarını kullanmak istemiyorsanız, halılarınızı sirkeyle silmeyi deneyin. Banyo lifi gibi sentetik bir kumaşı sirkeli suda ıslatıp halı yüzeylerini bununla silebilirsiniz. Sirkeli suyla temizleyeceğiniz halılarınız tertemiz ve pırıl pırıl olur. Böylece halının üzerinde gezen bebeğiniz, halıya dokunup duran çocuğunuz bu durumdan olumsuz etkilenmez.

Halılarınızı daha profesyonel anlamda temizletmek istiyorsanız, halı temizleme şirketlerine başvurabilirsiniz. Sahibinden.com’un sahibinden hizmetler sayfasında bu konuda temizlik şirketleri bulunuyor.

Cam ve mutfak yüzeylerinin temizliği için;

Cam ve mutfak yüzeylerini temizlerkende sirkeden yararlanabilirsiniz. 2 bardak sirkeyi 1 litre su ile karıştırıp ideal bir cam ve yüzey temizleyicisi elde edebilirsiniz. Camları mikrofiber cam beziyle temizleyin. Böylece camlarınızda hiç leke kalmaz.

Evinizde oluşan kötü kokuları sirkeyle giderip, kirli yüzeyleri sirkeyle temizleyerekevinizi pırıl pırıl bir hale getirebilirsiniz. Evinizin temizliği konusunda yardımcınız olabilir, ancak daha detaylı, kapsamlı bir temizlik yaptırmak istiyorsanız, bu konuda temizlik şirketlerinden destek alabilirsiniz. Sahibinden.com’un sahibinden hizmetler sayfasında temizlik hizmeti sunan pek çok kaliteli firma yer alıyor.Bu firmalardan alacağınız hizmet ile evinizi pırıl pırıl bir hale getirebilirsiniz.