Kolombiya’da hükümet adım attı, FARC ‘Silahsız siyasete gireceğiz’ dedi

- Yorumlar

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) lideri Rodrigo Londono, hükümetle barış anlaşması imzaladıktan sonra ‘silahsız siyaset‘e gireceklerini söyledi.

Reuters’ın haberine göre 2012’den bu yana Kolombiya devletiyle çatışmaların son bulması için gerçekleştirilen görüşmelerle ilgili açıklama yapan FARC lideri Londono, “Silahsız siyasette olacağız. Silahlarımızı bir kenara bırakıp siyasal mücadeleye girişeceğiz” dedi.

‘Timoşenko’ takma adıyla da tanınan FARC lideri, “Anlaşmanın hayata geçmesi için farklı silahlı güçleri bir araya getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

2

FARC, 2018’de seçimlere katılabilir

İsyancıların da barış görüşmelerini desteklediğini belirten Londono, “Ancak isyancılar, anlaşmanın gerçekleşmesinin ardından sağcı gruplar tarafından hedef alınmaktan korkuyor” diye konuştu.

Görüşmeler sonucunda FARC’ın siyasi kanadı Vatansever Birlik’in 2018’deki milletvekili ve başkanlık seçimlerine katılabileceği de belirtildi.

30

Barış görüşmeleri dört yıldır sürüyor

FARC ile Kolombiya devleti arasındaki barış görüşmeleri 2012’den beri devam ediyor.

Küba merkezli müzakerelerde taraflar, ‘yasadışı uyuşturucu trafiği, gerillaların siyasete katılması, adil bir geçiş süreci ve toprak reformu‘ konularında anlaşmaya varmıştı.

50 yıldır devam eden çatışmalarda 220 bin kişi hayatını kaybetmiş, milyonlarca kişi yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalmıştı.

3

5

71565-kolombiya-da-baris-icin-nihai-anlasma

x