İstanbul’a kar ne zaman gelecek?

- Yorumlar

Kar Trakya’dan girdi, Edirne bembeyaz. İstanbul’a kar ne zaman yağacak?

Hafta başında bahardan kalma günleri yaşayan Edirne, üçüncü kez kara teslim oldu. Meteorolojinin günler öncesinden uyarısını yaptığı yağış sabahın erken saatlerinde yüzünü gösterdi. Yoğun bir şekilde devam eden yağış sonrasında etraf beyaza büründü. Kar kısa süre içerisinde şehir merkezi ve bağlantı yollarını kapladı.

Edirne yeniden kara teslim oldu

Araçlarla kar küreme ve tuzlama çalışması yapıldı. Belediye görevlileri ise vatandaşların rahat bir şekilde yollarına devam etmesi için kaldırımlarda tuzlama ve kar temizleme çalışması yaptı. Bağlantı yollarında ise karayolları ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Kar yağışının 6 Şubat Cumartesi gününe kadar etkili olması bekleniyor.

Marmara bölgesi ile kıyı Ege’de kuvvetli, yer yer ise çok kuvvetli (21-75 kilogram/metrekare) olması bekleniyor. Kuvvetli yağış sonucu meydana gelebilecek ani sel ve su baskınlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor. Yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışların bugün hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşüşüyle birlikte önce Trakya’da ve Marmara’nın batısında, akşam ve gece saatlerinde ise Marmara bölgesinin güney ve doğusu ile kuzey ve İç Ege’de karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği, rüzgarın da kuzeydoğu yönlerden (poyraz) kuvvetli (40-70 kilometre/saat) olarak eseceği öngörülüyor. İstanbul’da yağışların gün boyu boyunca kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak şeklinde devam edeceği, akşam saatlerinden sonra yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Ankara ve iç kesimlerde ise cumartesi günü kar yağışı bekleniyor. Pazar gününden itibaren sıcaklıklar tekrar yükselecek.

1

2

3

x