Ankara’da görülmesi gereken 6 yer

Başkent Ankara, tarihi yerleri, birbirinden güzel parkları, renkli caddeleri ve daha birçok güzelliğiyle Türkiye’nin görülmeye değer şehirlerinden. Uçak bileti alıp Ankara’ya gidince nereleri görelim diyenler için küçük bir liste hazırladık. İşte Ankara gezinizde görmeniz gereken 6 durak:

1.Anıtkabir

Ankara denilince akla ilk gelen yerlerden biri Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir. Rasattepe’de bulunan yapının girişinde karşılıklı olarak aslan heykelleri ve meşaleler sizi karşılıyor. Fotoğraflardan çok daha etkileyici bir güzelliği olan anıtın çevresinde, her biri Kurtuluş Savaşı ile ilgili bir isme sahip Sekiz kulenin bulunduğu Zafer alanı yer almakta.

Anıtın içerisindeki müzeler de görülmeye değer. Müzede bulunan Çanakkale Savaşı ve Büyük Taarruz dönemine ait canlandırmalar insanı adeta geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor.

2.Kızılay Meydanı

Ankara’nın popüler duraklarından olan Kızılay Meydanı ise şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Şehrin orta noktasında bulunan meydan, alışveriş ve yemek anlamında ziyaretçilerine geniş seçenekler sunuyor. Buradaki en renkli bölge Sakarya Caddesi. Çeşitli mağazalar ve kafelerle dolu caddede keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

3.Atakule

Ankara’nın en ünlü alışveriş merkezi Atakule, döner restoranlı kulesi ile oldukça ilgi gören bir yer. 125 metre yüksekliğindeki kulenin epesine asansörle çıkılabiliyor. Etkileyici mimarisiyle dikkat çeken Atakule’nin tepesine çıkıp şehri yukardan seyretmenin tadına varabilirsiniz.

4.Gençlik Parkı

Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer alan tarihi park, Ankara halkının uğrak duraklarından biri. Yapay gölü, oyun alanı ve çay bahçeleriyle renkli bir atmosfere sahip parkta dinlenme ve eğlenceyi bir arada yaşayabilirsiniz. Çeşitli oyuncakların da bulunduğu park çocuklarınız için de eğlenceli bir ortama sahip.

5.Pembe Köşk

Cumhuriyet dönemine ait önemli eserlerden biri olan Pembe Köşk, İsmet İnönü’nün zamanında yaşadığı yer olarak biliniyor. 48 yıl boyunca İsmet İnönü ve ailesine ev sahipliği yapmış bu tarihi binayı görmeden Ankara gezinizi tamamlamayın.

6.Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara’nın en hareketli caddelerinden Tunalı Hilmi, genelde gençlerin tercih ettiği bir yer. Çok sayıda mağaza, restoran, kafe ve bara ev sahipliği yapan caddede sıkılmanız söz konusu değil. Sosyal yaşamın merkezi olarak nitelendirebileceğimiz caddede, dünyaca ünlü birçok markanın vitrinlerine göz atabilir, gezinizin ardından sevimli kafelerinde kahve molası verebilirsiniz. Ankara’nın meşhur parkı Kuğulu Park’ta burada yer alıyor. Tunalı Hilmi’ye gitmişken Kuğulu Park’a uğramadan olmaz.

Ankara gezinizde bu 6 duraktan birkaçına mutlaka uğrayın. Ankara’ya uçakla gitmeyi planlıyorsanız, biran önce biletinizi almanızı öneririz. Ankara için uçak bileti arayışındaysanız, Türkiye’nin en güvenilir ve hızlı uçak bileti sorgulama sitesi Ucakbileti.com’un mobil uygulamarından faydalanabilirsiniz. Ucakbileti.com Android uygulamasını https://play.google.com/store/apps/details?id=com.larya.ucakbiletcomapp adresinden, iOS uygulamasını https://itunes.apple.com/app/ucak-bileti-ucakbileti.com/id1061879250 adresinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.