‘İşçi kiralama’ uygulaması için, Özel İstihdam Büroları’na yetki Meclis’te

- Yorumlar

Özel İstihdam Büroları’na ‘günlük işçi kiralama’ yetkisi veren tasarı TBMM’ye sunuldu. Tasarıyla işçilerin, sendika ve tazminat hakkı olmaksızın güvencesiz ve esnek çalışması öngörülüyor

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerini 6 Ocak’ta bir araya getiren ve çalışma hayatına dair düzenlemelerin tartışıldığı Üçlü Danışma Kurulu’nda gündeme gelen Özel İstihdam Büroları’na “işçi kiralama” yetkisinin tanınmasına ilişkin yasa tasarısı bugün (8 Şubat) TBMM’ye sunuldu.

İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kapsamında Özel İstihdam Büroları’na verilen işçi kiralama hakkı, şirketlerin asgari ücret üzerinden işçi istihdam edip, bu istihdam ettikleri işçileri başka işverenlere kiralaması mümkün hale getiriyor. İşçilerin sendika ve tazminat hakkını elinden alarak güvencesizlik yaratan bu düzenlemeye ilişkin yasa tasarısı geçerse artık patronlar bürolardan günlük işçi kiralayabilecek ve işçiye hiçbir güvence sağlamayacak. Bu tasarı ile günlük kiralanan işçiye patron her işi yaptırabilecek ve hiçbir güvence sağlamayacak.
SendikaOrg

x