Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

- Yorumlar

Yükselişe geçen zorunlu trafik sigortası primleri, yeni yılda da artmaya devam ediyor.

2013’ten bu yana artışta olan zorunlu trafik sigortası fiyatları bu yıl 10 katına çıkmış durumda.

İki yıl önce 100 liraya sigortalanan bir aracın trafik sigortası bugünlerde 1.000 liraya yakın bir fiyata çıkabiliyor. Fiyatların artışında birçok neden var. Bedeni hasar teminatlarının artması, döviz kurunun yükselmesi sebebiyle yedek parça temininin masraflı olması, teminat tanımlarının belirsizliği nedeniyle yargı kararlarının değişmesi ve sigorta şirketlerinin sorumlu olduklarından fazla tutarda tazminat ödemesi, araçların değer kaybının poliçeye dahil olması gibi birçok durum sigorta firmalarının maliyetini arttırarak zarara yol açtı. Böylece sigorta şirketleri çareyi prim artışında buldu.

Trafik sigortasında tam serbest tarife uygulandığından sigorta şirketleri trafik sigortası fiyatlarını kendileri belirliyorlardı. Artan zamlar ile birlikte şirketler bu konuda daha esnek olabilecekler. Bu durum sigorta şirketlerini rahatlatırken, sürücülerin bütçesini zorluyor.

Her zamanki gibi fiyatların hesaplanmasında aracın modeli, yaşı, hasar durumu, ve piyasa fiyatı da etkili. Ayrıca aracın kayıtlı olduğu il de önemli bir kriter. Batman’daki bir araçla Çanakkale iline bağlı bir aracın aynı trafik sigortası fiyatı aynı değil.

Sigorta şirketlerinin poliçe primlerini serbestçe belirlemesi, fiyatlar arasında farklılık yaratabiliyor. Böylece aynı araç için farklı şirketlerden farklı fiyat teklifleri alınabiliyor.
Bazı şirketlerin teklifleri ile diğer şirketler arasında 1.500 liralık bir fark görülmekte. Yani aynı araç için bir şirket 1.000 lira teklif verirken diğeri 2.500 liralık bir teklif sunabiliyor.

Ayrıca ticari araçlar için de tavan fiyat uygulaması söz konusu. Bundan böyle hasarlı ve hasarsız olması fark etmeksizin kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs ve taksi gibi ticari araçların trafik sigortası primleri Hazine tarafından belirlenmiş fiyata bağlı olacak. Tavan fiyat uygulaması yüksek prim ödemek durumunda kalan ticari araç sahiplerini mutlu etse de, hasarı fazla araçlardan az ücret alınması hasarsız müşterileri ve sigorta şirketlerini zor durumda bırakabilir. Hasarlı araçların maliyetini sigorta şirketi veya iyi sürücüler karşılayabilir.

Yeni düzenleme ile minibüsler 3.300 TL, sürücü dahil 18-30 koltuklu otobüsler 5.700TL, kamyonlar 6.000TL kamyonetler 2.000TL, sürücü dahil 31 ve üstü koltuklu otobüsler 17.700TL, taksiler 5.400TL’lik azami brüt prim tutarına sahip.

Trafik sigortası fiyatlarına ilişkin yeni gelişmeler bu şekilde. Bu durumda uygun fiyatlı trafik sigortası bulmak için farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini incelemekte fayda var.

İnternetten trafik ve kasko sigortası almanın en hızlı ve kolay yolu olan Koalay.com’da
birden çok sigorta şirketinden aynı anda teklif alıp, çeşitli seçenekleri karşılaştırarak bütçenize en uygun trafik ve kasko sigortasına sahip olabilirsiniz.

x