DİSK Kartal’da kıdem tazminatı için yürüdü

- Yorumlar

DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı İstanbul Kartal’da eylem yaptı. E-5’i trafiğe kapatan işçiler, “Kıdem tazminatımız iş güvencemizdir. İş güvencemize dokunma” dedi.

DİSK, 9 ve 10 Şubat 2016 tarihlerini “Kıdem tazminatının gaspına karşı genel eylem ve direniş günü” ilan ettiğini açıkladı. Bu kapsamda DİSK üyesi işçiler dün akşam saat 18.00 sıralarında Kartal köprüsünde bir araya geldi. “Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir dokunma” yazılı pankartın arkasında yürüyen işçiler, sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Ölmek var dönmek yok kıdem tazminatından vazgeçmek yok”, “Tazminat hakkımız engellenemez”, “Direnene direne kazanacağız” sloganlarını attı.

E-5’i trafiğe kapatan işçiler, Kartal Meydanı’na yürüdü. Burada yapılan açıklamada, “Kıdem tazminatlarımızı yedirmemek için mücadelemize devam edeceğiz. Kıdem tazminatının fona devir adı altında gasp edilmesine karşı tüm emekçileri, emek dostlarını, emekten, demokrasiden, özgürlüklerden yana olan tüm güçleri ortak mücadeleye davet ediyoruz. Geleceğimize, çocuklarımızın geleceğine, ülkemizin geleceğine sahip çıkıyoruz” denildi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, yıllarca çalışan işçilerin kıdem tazminatı alabileceklerini ancak; yeni çıkan yasaya göre, erkeklerin askere giderken, kadınların evlendikleri zaman kıdem tazminatı alamayacaklarını söyledi. Beko, “Sadece çalışan kardeşlerimiz ev almak için kredi çekme ihtiyacı duyarsa on yıl sonra sadece içerideki kıdemini talep edecek. Bir de eğer ömrü yeterse 65 yaşından sonra ancak kıdemini alabilecek. Bu düzenleme ile 30 yıl çalışan bir işçi arkadaşımız eğer emekli olup kıdem tazminatını almak isterse işçi arkadaşlarım alması gereken para 100 bin liradır” dedi. Beko, yarın Ankara’ya gidip Çalışma Bakanlığı ile yasanın çekilmesi konusunda görüşeceklerini, talepleri kabul edilmediği takdirde genel greve gireceklerini söyledi.
Evrensel

x