CHP’liler, “İBB’de de asgari ücret 1500 TL olsun” dedi; AK Partililer kabul etmedi

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2016 yılı Şubat ayı Toplantısı’nda CHP Grup önerisini sundu. Geçtiğimiz haftalarda İstanbulda’ki 14 CHP’li Belediyenin Meclislerinde kabul edilen ve CHP’nin seçim vaatlerinden en önemlisi olan ‘asgari ücretle çalışan işçilerin maaşının net 1500 Türk Lirası’ olmasıyla ilgili teklifi, AK Parti’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de uygulanması için CHP Grubu tarafından Meclis gündemine getirtildi.

CHP İBB Meclis Grubu Sözcüsü Tonguç Çoban’ın Meclis toplantısında sözlü olarak okuduğu teklif İBB Meclisi’nde gündeme alınması ve ilgili komisyonlarda görüşülmesi için Meclise sundu.

Teklifte, “İBB’nin hizmet alımı ve iştirakler dahil çalışan personelimizden aylık net ücreti net 1.500,00.-TL altında bulunan personel ücretlerinin en az net 1.500,00.-TL’ye yükseltilmesi hususunda karar alınmak üzere teklifimizin gündeme alınması için gereğini arz ve teklif ederiz” şeklinde ki teklifi AK Parti Grubunca Gündeme alınmayarak red edildi.

AK Parti’li Taşyürek: Bu teklifin anlamsız olduğunu düşünmekteyim

CHP’nin teklifi üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Abubekir Taşyürek, “Bahsedilen konular ve tutarlar İBB gibi çok büyük personelin, hacmin bulunduğu değerlendirildiğinde bahsedilen tutarlar çok büyük, ödenemeyeceği bellidir, bu teklifin anlamsız olduğunu düşünmekteyim”görüşünü bildirerek AK Parti olarak ret oyu vereceklerini” söyledi.

CHP’li Gülveser: Yetersizse nedenlerini ortaya koyarlar

AK Parti’li Taşyürek’in CHP’nin teklifine “red verilecek” beyanından sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülveser ise CHP Grubunun teklifin gündeme alınarak kabul edilmesini ve ilgili komisyonlara havale edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Sayın AK Parti Grupbaşkanvekili Meclise sunduğumuz bu teklifi herhalde kendisini komisyonların yerine koyarak, hem meclis adına hem de Başkan Topbaş’ın adına kendisi değerlendirmiş ve karar vermiş gözüküyor, bu doğru değil, Komisyonlarda görüşülür, İBB’nin bütçesi yetersizse nedenlerini ortaya koyarlar” dedi.

AK Parti’li Arı: “CHP’li İlçe Belediyeleri bu kararı uygulasın ve örnek olsunlar, sonra bizler değerlendirme fırsatı buluruz”

Teklif ile ilgili AK Parti Grup Sözcüsü Ömer Lütfi Arı’da söz alarak gaf yaparak şunları söyledi: “Bu düşüncelerin ve teklifin önünü açmak adına CHP’li İl ve İlçe Belediyeleri bu kararı uygulasın ve örnek olsunlar, sonra bizler değerlendirme fırsatı buluruz” dedi.

AK Parti’li Arı’nın bu sözlerine karşılık CHP’li Tonguç Çoban tekrar söz alarak, “Geçen hafta CHP’li 14 Belediyemizin Meclislerinde asgari ücretin net 1500 TL olması kararı geçmiş ve uygulanmaya konulmuştur” dedi.

AK Parti’LİLER CHP’NİN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Gerçekleşen oylamada teklif CHP’lilerin evet oyuna karşın AK Parti’lilerin ret oyu ile kabul görmedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2016 yılı Şubat ayı toplantılarında İBB Meclisi CHP Grupbaşkanvekili Ertuğrul Gülsever, İBB Meclisi CHP Üyeleri; Dr. Hakkı Sağlam, Eyüp Birgün, Tonguç Çoban, Handan Kantar, Özgür Aydın, Servet Baylan, Çoşkun Tanış, Ayşegül Okumuş Görgü, Dr. Ümit Yurdakul ve Hüseyin Sağ imzaları ile İBB Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına gündeme alınması için havale edilen önerge:

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanlığı’na

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun Meclis toplantısı başlıklı 20. Maddesinde; “Belediye meclisi, her ayın ilk haftası, önceden kararlaştırdığı günde toplanacağı; Gündem başlıklı 21.Maddesinde ise her ayın ilk günündeki belediye meclis gündemi belediye başkanı tarafından belirlenerek en az üç gün önceden üyelere bildirilir ve çeşitli yöntemlerle halka duyurulacağı, her ayın ilk toplantısında belediye başkanı ve meclis üyeleri belediyeye ait işlerle ilgili konuların gündeme alınmasını önerebilir. Öneri, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kabul edildiği takdirde gündeme alınır.” Hükmü uyarınca belediyemizde hizmet alımı ve iştirakler dahil çalışan personelimizden aylık net ücreti net 1.500,00.-TL altında bulunan personel ücretlerinin en az net 1.500,00.-TL’ye yükseltilmesi hususunda karar alınmak üzere teklifimizin gündeme alınması için gereğini arz ve teklif ederiz.

Hıdır ULAĞ

x