Abdocan davasında Tutuklama talebine ret, davaya erteleme

- Yorumlar

Antakya’daki Gezi protestoları sırasında Abdullah Cömert adlı eylemcinin ölümüne neden olan polis memuru Ahmet Kuş’un tutuksuz yargılandığı davanın sekizinci duruşmasında da karar çıkmadı.

Kuş’un tutuklanması ve ‘kasten adam öldürme’den yargılanması talepleri bir kez daha reddedilirken, dava 14 Mart’a ertelendi.

Kuş ‘olası kastla öldürme’ suçlamasıyla 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanıyor ve halen Diyarbakır’da görevli.

Cömert ailesinin avukatları ise başından beri Kuş’un tutuklanıp ‘kasten öldürme‘ suçundan ceza verilmesi gerektiğini savunuyor.. Davaya bakan 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi ise her iki talebi de reddediyor.

Cinayetten yaklaşık bir yıl sonra, 4 Temmuz 2014’te görülmeye başlayan dava, ikinci duruşmadan itibaren güvenlik gerekçesiyle Hatay’a 1300 kilometre uzaklıktaki Balıkesir’e taşınmıştı. Aile her duruşma için kat etmek zorunda oldukları mesafeye isyan ediyor.

‘Vicdan yok mu bu mahkemede?’

abdullah-comert-dava1

Bugünkü duruşma öncesinde de ağabey Adnan Cömert, karar beklediklerini belirterek, “Üç yıl oldu, artık bir karar çıksın. Bu yaşlı kadın, bin 300 kilometre gidip geliyor. Vicdan yok mu bu mahkemede? ? Adalet sarayında hiç mi adalet olmayacak?” diye konuştu.

Anne Hatice Cömert de, “Adalet için geldik ama adalet yok. İnşallah bugün karar çıkar” dedi.

‘Akrep’ten vurulmuştu

Cömert, Hatay’ın Antakya ilçesinde 3 Haziran 2013’te Gezi eylemlerindeki polis şiddetini protesto ederken ‘Akrep’ adı verilen zırhlı araçtan atılan biber gazı fişeğiyle başından vurularak hayatını kaybetmişti. MOBSE görüntülerinin iyileştirilmesiyle fişeği ateşleyenin Ahmet Kuş adlı polis memuru olduğu belirlenmişti.

x