Yeni krizin adı Bulgaristan

- Yorumlar

Bulgaristan hükümeti, ‘diplomasiyle uyuşmayan faaliyetlerde bulunduğu’ gerekçesiyle Türkiye ataşesini ‘persona non grata’ (istenmeyen adam) ilan edince Türkiye’den aynı yönde karşılık geldi.

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Ankara’ya bir nota vererek Diyanet İşleri Başkanlığı mensubu ve Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosluğu’nda Sosyal Hizmetler Ataşesi olarak görevli Uğur Emiroğlu’nun diplomatik görevle bağdaşmayan biçimde Bulgaristan’ın içişlerine karıştığının tespit edildiğini öne sürüp söz konusu kişiyi ‘persona non grata’ (istenmeyen adam) ilan ederek ülkeden ayrılmasını talep etti.

Sofya’nın bu iddiasının doğru olmadığını ve ‘istenmeyen adam’ ilanına bir anlam verilemediğini bildiren Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Konsolos Zorrnitsa Petrova Apostolova’yı ‘istenmeyen adam’ ilan ederek,Türkiye’yi terk etmesini talep etti.

Her iki diplomatın ülkeleri terk ettikleri öğrenildi.

Müslüman azınlığa müdahale

Sofya yönetimi, ‘Bulgaristan’ın içişlerine karışmak’la suçlanan Emiroğlu’nun ‘istenmeyen’ adam ilan edilmesinin gerekçesine dair ayrıntı vermezken ülkedeki Focus haber ajansı, Sofya yönetiminin Emiroğlu’nun Müslüman azınlığa müdahale etmesinden rahatsız olduğunu öne sürdü.

Emiroğlu’nun, Hak ve Özgürlükler Partisi’nden atılan Lütfi Mestan’ın desteklenmesi için azınlığa baskı yaptığı öne sürülüyor.

x