CHP’den ulaşım zammına isyan

- Yorumlar

İETT, malzeme, mal ve yedek parçaları 4 katı fazlasına alıyor, sonra otobüs biletlerine zam yapıyor!

CHP’li İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam İBB meclis toplantısında meclis üyelerine seslendi.

Petrolun varil fiyatının yüzde 70 düşmesine rağmen İETT’nin otobüs biletlerine zam yapmasını önce mahkemeye sonra da İBB Meclis gündemine getiren CHP’li Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclis toplantısında sözlü okudu.

Sağlam, AK Parti’lilere şunları söyledi; “Makam araçları ile işe veya makam ve meclise giden, rezidanslarda oturan AK Parti’lilerin otobüse binemeyen, metrobüste üst üste seyahat eden, saatlerce durak ve istasyonlarda otobüs bekleyen vatandaşların halini bilmesi, zammın onlar üzerinde yaptığı olumsuz etkiyi hesaplaması elbette beklenemez,biz de beklemiyoruz.

Ulaşımda en büyük maliyet unsuru olan enerji PETROL uluslararası piyasalarda varili 105.-USD Dolarından önce 70.-USD Doları şimdilerde ise 33.-USD dolarına kadar düşmüştür. Bu durumda toplu taşıma ücretlerinde indirim yapılması gerekirken ZAM yapılmasının hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Ancak İBB Başkanı olarak malzeme, yedek parça vb mal ve hizmetleri maliyetin birkaç katına (Örn:1,00.-TL lik malzemeyi, 4,00.-TL aldığınız bilinmekte) aldığınız bir başka gerçektir. Ulaşımın bir hak olduğu malumunuzdur” diyerek İBB Başkanı Mimar Dr. Kadir Topbaş’a sordu: 31.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren zammın gerekçesi nedir? Zam ile öngürülen aylık hasılat artışı nedir? Bu zammı geri almayı düşünüyor musunuz?
Hıdır ULAĞ

x