İstanbul yaşam kalitesinde kaçıncı?

- Yorumlar

İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’ın beş kıtada 230 şehri kapsayan ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’na göre en yaşanır şehir Avusturya’nın başkenti Viyana.

İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’ın beş kıtada 230 şehri kapsayan ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’na göre en yaşanır şehir Avusturya’nın başkenti Viyana. İsviçre’nin Zürih kenti 2’nci, Avustralya’nın Auckland şehri 3’üncü sırada yer alırken, İstanbul 122’nci sırada.

Sonuçlar, kıtalar bazında değerlendirildiğinde dünyanın yaşam kalitesi en yüksek şehirlerinin Avrupa’da olduğu görülüyor.

Listenin ilk 10 sırasında Almanca konuşulan altı kent var: Viyana, Zürih, Münih, Düsseldorf, Frankfurt, Cenevre.

Liste şöyle:
1-Viyana, Avusturya
2-Zürih, İsviçre
3-Auckland, Yeni Zelanda
4-Münih, Almanya
5-Vancouver, Kanada
6-Düsseldorf, Almanya
7-Frankfurt, Almanya
8-Cenevre, İsviçre
9-Kopenhag, Danimarka
10-Sidney, Avustralya
Paris ilk 10’da yok

En popüler şehirlerden Paris’in yaşam kalitesinde ilk 30’a girememiş olması dikkat çekiyor. 10 sıra birden gerileyerek 37’nci sıraya düşen Paris’in bu gerilemesinde 2015’ten bu yana yaşanan saldırıların etkili olduğu belirtiliyor.

39. sıradaki Londra’nın ise hava kirliliği, trafik ve iklim nedeniyle sıralamada geri kaldığı ifade ediliyor.

100 puana sahip referans şehir New York, sıralamada geçen yılki yerini koruyarak 44. basamakta yer aldı.

Listede Tel Aviv 104’üncü, Yunanistan’ın başkenti Atina ise 87. sırada yer buldu. 230 şehrin dahil edildiği listenin son sırasında ise Irak’ın başkenti Bağdat yer aldı.

Şirketler ücretleri listeye göre ayarlıyor
Araştırmada kentlerin sosyo-ekonomik şartları, sağlık, eğitim, barınma ve çevre koşulları dikkate alınıyor. Büyük şirketler çalışanlarını başka ülkelere gönderirken maaşlarını bu araştırmanın sonuçlarını göz önünde bulundurarak ayarlıyor.

x