Cerattepe heyeti şantiyeyi inceledi: İş makineleri ve çalışanları gördük

- Yorumlar

Artvin’in Cerattepe mevkiindeki bakır madeni inşaatının hukuki süreç bitene kadar durdurulmasının ardından şantiye alanına çıkan heyet, bölgede iş makinelerini ve şirketin çalışanlarını gördüklerini söyledi.

cerattepe-heyet-2

Heyetin Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla görüşmesinin ardından bakır madeni inşaatının hukuki süreç bitene kadar durdurulmasına karar verilmiş, daha önce maden inşaatı için “Çevreye zarar vermeyecek”diyen Davutoğlu, “Belli şeyler yapılırsa ben de sizinle birlikte tepki gösteririm, hatta yürürüm de Artvin’in sokağında” açıklamasını yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bugün yaptığı açıklamada, Cerattepe’de bakır madenine karşı direnenler için, “Bunlar da yavru Gezicilerdir” ifadelerini kullanmıştı.

Basına izin yok

Öğle saatlerinde şantiye sahasına giden Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile dernek üyesi ve avukatı Bedrettin Kalın, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Ali Arabacı ile üyeler Eralp Atabek, Erol Çiçek ve Yakup Okumuşoğlu’nun da aralarında bulunduğu 10 kişi, jandarma barikatında kimlik kontrolü yapılmasının ardından şantiyeye alındı.

cerattepe-heyet

Heyetle birlikte alana girmek isteyen basın mensuplara ise izin verilmedi.

‘Murgul’a gelin gösterelim’

İnceleme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, bölgede şirketin elamanlarını ve iş makinelerini gördüklerini söyleyerek “Yargı kararına kadar bekleyeceklerini söylediler. Niye beklediklerini sorduk, iş yeri iznini, SSK kayıtlarını görmek istedik. Murgul’da olduğunu söylediler. İzinleri Murgul’da ama kendileri burada. ‘Bize yasal ve yazılı izin gösterin’ dedik, ‘Murgul’a gelin gösterelim’ dediler” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mahkeme kararı bitene kadar çalışmaların duracağını söylediğini hatırlatan Nur Neşe Karahan, “O zaman güvenlik güçleri ve şirket neden burada bekliyor? Tekrar bu soruyu yöneltmek istiyoruz. Artvin halkının yaşamsal alanı kısıtlanmış durumda. Askerlerimizin soğukta yatmaları bizi üzdü. Vatanı ve milleti korumakla görevli askerin buralarda sersefil edilmesi bizi gerçekten üzdü” ifadelerini kullandı.

‘Anayasal gereklilik’

TBB Çevre ve Kent Hukuk Komisyonu Başkanı Ali Arabacı ise mahkemenin iptal kararına siyasal iktidarın uymasının anayasanın gerekliliği olduğunu belirtti.

x