İSFALT ihalesinde silahlar konuştu

- Yorumlar

İSFALT ihalesinde üç şirkete ayrıcalık tanındığı ve diğer şirketlerin, ihaleye girmemesi için silahlı kişiler tarafından engellendikleri ileri sürüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait İSFALT şirketinin ihalesi sırasında silahlar konuştu. Karakola ve savcılığa taşınan olayda AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen işadamı Adnan Kanıtoğlu’na ait Sare firmasının da aralarında bulunduğu 3 şirkete ayrıcalık tanındığı ve diğer şirketlerin, ihaleye girmemesi için silahlı kişiler tarafından engellendikleri öne sürüldü. Cumhuriyet Savcısı Ömer Boydaş, ‘ihale kanununa muhalefet’ suçundan soruşturma başlattı.

Teklif zarfları yırtıldı
İBB şirketlerinden İSFALT, 29 Şubat 2016 tarihinde İstanbul geneli ulaşım yol güzergâhlarında asfalt sanat yapıları ve yol yapım ile onarım işi yapım ihalesini yaptı. Yaklaşık 25 milyon TL’lik ihale karakolda sonuçlandı. İhaleye ilişkin yapılan şikâyet dilekçesine göre ‘ihaleye giren bazı firmalar ihale günü silahlı kişiler tarafından engellendi’ ve ‘teklif zarfları yırtıldı’. Teklif vermeyi başaran diğer firmaların ise tekliflerinin ayrı bir odada saklandığı kaydedildi.

İSFALT A.Ş., 21 Mayıs 2015 günü “İstanbul Geneli Ulaşım Yol Güzergâhlarında Asfalt, Sanat Yapıları ve Yol Yapım, Onarım İşi” ihalesini de tek teklifle Sare Motorlu Araçlar İnşaat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şirketi ile Asfalt Yapı İnşaat Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şirketi ortak girişimi almıştı. Ortak girişim söz konusu ihaleyi 6.9 milyon liraya aldı. Kanıtoğlu, 2014 belediye seçimleri için, AK Parti’den Tuzla Belediye Meclis üyeliğine aday adayı olmuş ancak seçilememişti.
Hazal Ocak / Cumhuriyet

x