Pendik’te okul müdürü İhsan Koç’tan şiir kitabı

- Yorumlar

Pendik Milli Eğitim Vakfı İlkokulu ve Pendik Cemil Meriç Ortaokulu Müdürü Uzm.Öğrt. İhsan KOÇ “Tercümansız Sözler” Esir Etme, Tesir Et isimli ilk şiir kitabını çıkardı. İhsan KOÇ’un 52 yıllık ömrümün kelam kırıntıları dediği “Tercümansız Sözler” kitabında aforizmalar, özlü sözleri ve şiirleri yer aldığı çok anlamlı mesajlarla dolu.

“Çevreyi Hor Gören Geleceği Zor Görür” sözüyle Çevre Bakanlığı slogan yarışmasında Türkiye birincisi olmuş, Çevre Beratı ve ödül almış olan İhsan KOÇ, kitabında; eğitimden, sanata, organ bağışından sigaranın zararlarına, trafikten kentlilik ile çevre bilincine kadar yüzlerce slogan ve özlü söz yer almaktadır. Bu eser, toplumda birçok alanda kullanacak nitelikte sözlerle dolu bir kitap özelliği taşımaktadır.

Milli ve manevi ve aynı zamanda sosyal içerikli beyitlerin yanı sıra Pendik için yazdığı “Huzurun Adresi, İstanbul’un Nefesi” isimli şiiri de Pendik’i birçok yönüyle anlatmaktadır. Gazetemize kitap çalışmalarıyla ilgili bilgi veren İhsan Koç “ Topluma yön verecek sözlere ihtiyaç olduğunu, kaybedilen hasletlerin maddiyatla geri gelemeyeceğini, maddi önderlerin toplumda pek fazla itibar görmediğini, manevi önderlerin birçok tahribatı ortadan kaldıracak ve erozyonu durduracak gücünün olduğu günümüzde net olarak anlaşıldığını, kelimelerin her cümlede olumlu mesaj verecek bir yapı oluşturmasının, şairin veya yazarın gönlüyle veya üslubuyla ilgili olduğunu, yalan ve riyanın kişilikte çürümeye neden olduğunu, toplum içinde terfi etmenin tek ölçüsünün hak ve adalet duygusunu yitirmeyen dürüst ve edepli kişilik sahibi olmaktan geçtiğini ve önümüzdeki günlerde kitabı için imza günü düzenleyeceğini, ikinci kitap hazırlıklarını tamamladığını, baskıya hazır olduğunu, 2013 Mayıs ayında çıkacağını,” ifade etti.

Kitaptan seçtiğimiz birkaç örnek ise şöyle:

“Ormansız vatan yorgansız yatan gibidir”

“Ağaç büyüdükçe gölgesi, insan okudukça bilgisi artar”

“Kadınsız toplum, yarınsız toplum demektir.”

“Bir gram haram, hayata katar dram.”

“Spordan uzak olana kötülükler tuzak olur”

“Kuş kanatla insan sanatla yükselir.

“Dününü kaybedenler yönünü de kaybederler.”

“Nefsine ve nesline sahip çık”

“İçersen sigara, alırsan alkol; ne ciğer kalır ne de kol.

“Kentli; özünü evinde yaşayan, çöpünü cebinde taşıyandır.”

İYİLİK-KÖTÜLÜK

İyiliğe iyilik adalettir, İyiliğe kötülük cinayettir,

Kötülüğe iyilik asalettir,

Kötülüğe kötülük cehalettir.

SELAM OLSUN

Acılar şarkı yok artık,

Selam olsun notalara, tellere.

Kış mevsiminde bal ürettik,

Selam olsun bahara, çiçeklere.

Kervan yola çıktı kılavuzsuz,

Selam olsun bize dua edenlere.

Fenerde pil tükendi zamansız,

Selam olsun karanlıkta yol gidenlere.

x