‘Abdocan’ davasında karar: Sanık polis ‘kastını aşmış’; ceza 13 yıl dört ay

- Yorumlar

Hatay’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Abdullah Cömert adlı eylemciyi biber gazı fişeğiyle vurup ölümüne yol açan polis memuru Ahmet Kuş’a 13 yıl dört ay hapis cezası verildi. Ceza ‘olası kastla adam öldürme’den değil, ‘kastın aşılması suretiyle öldürme’ suçundan verildi.

Polis annenin eşarbını bile aradı

Balıkesir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya aile dışında basın ve izleyiciler alınmadı. Polisin adliye çevresinde aldığı geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert “Adliyeye girişim sırasında polis eşarbımın içine kadar baktı ve kafamdaki tokayı dahi sordu” dedi.

Sanık polis memuru Kuş görevde olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Mahkemenin üç kişilik heyetinde bir üyenin değiştiği görüldü.

Cömert ailesinin avukatları Hatice Can ve Eren Can geçen duruşmada uzman bilirkişilerin Cömert’in vurulmasıyla ilgili hazırladığı raporları tekrar anlattı. Avukatlar, sanık polisin kasten adam öldürme suçundan ceza almasını talep etti.

Sanık polisin avukatı: Gezi’de illegal örgütler vardı

Sanık polisin avukatı ise milyonlarca insanın katıldığı eylem için, “Gezi olaylarında illegal örgütler vardı. İnsanların can güvenliği yoktu. Polis bu nedenle müdahale etmiştir. Sanık isnat edilen suçu işlememiştir” dedi.

Hatice Cömert: Benim oğlumun kanı ucuz mu?

Abdullah Cömert’in ağabeyi Adnan Cömert “Kurşun geçirmez araca taş atan her kişi öldürülmeli mi? Bu polisler vatan hainliğinden de yargılanmalı” dedi. Anne Hatice Cömert de “Ben adalet istiyorum. Benim oğlumun elinde hiçbir şey yoktu. Sizin çocuklarınızın hayatı pahalı da benim çocuğumun kanı ucuz mu? Geleceği vardı Abdocan’ın..!” diye konuştu.

13 yıl dört ay

Savcı sanık polisin ‘olası kastla adam öldürme’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Aradan sonra kararını veren mahkeme sanık polis Kuş’un 13 yıl dört ay hapse çarptırdı. Sanık polisin ‘kastın aşılması suretiyle öldürme’ suçunu işlediği sabit görüldü.

Sanık polise ‘polis memuru olması sebebiyle’ yurt dışı çıkış yasağı uygulanması yeterli görüldü, tutuklama kararı verilmedi.

‘Akrep’ diye adlandırılan zırhlı araçtan attığı gaz fişeğiyle Abdullah Cömert’in ölümüne neden olduğu gerekçesiyle 30 yaşındaki Kuş’un ‘olası kastla öldürme’ suçundan 25 yıla kadar hapsi isteniyordu.

x