Ankara’daki saldırının faili olarak anılan kadına ‘terör örgütü üyeliği’nden dava açılmış

- Yorumlar

Ankara’da en az 37 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının faillerinden biri olarak adı geçen Seher Çağla Demir hakkında 2013 yılında ‘terör örgütü üyeliği ve propagandası’ suçundan dava açıldığı ortaya çıktı. Demir o tarihten beri kayıpmış.

Reuters’a konuşan güvenlik yetkilileri, 1992 doğumlu Demir’in PKK’ya 2013 yılında katıldığı yönünde deliller elde edildiğini belirtmişti. Kaynaklardan biri, “Konu üzerinde halen çalışılıyor. Aslen Karslı. Demir 2013 yılında PKK’ya katılmış” demişti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da ölenlerden birinin saldırganlardan biri olduğunu, bir kişinin daha saldırgan olabileceğini kaydetmişti.

DHA’nın haberine göre Balıkesir Üniversitesi’nde okuyan Demir ve dört kadın arkadaşı hakkında 2013 yılında Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘terör örgütü üyeliği ve propagandası’ suçundan dava açıldı. Ailesi de o tarihten beri haber alınamayan Demir için ‘kayıp’ başvurusunda bulundu.

Radikal gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre Demir hakkındaki iddianamede ise ‘kırsala gittiği ve PKK’ya katıldığı’ bilgisi yer alıyordu. Söz konusu dava karara bağlanamadı. Bir avukat, “Demir bugüne kadar hiç tutuklanmadı ve ifade vermedi. Kendisi firari sanık” dedi.

x