Ankara’daki saldırı dünya basınında

- Yorumlar

Ankara’daki saldırı dünya basınında: Saldırılar engellenemiyor, herkes endişeli

Ankara Kızılay’da dün akşam meydana gelen ve en az 37 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı hakkında dünya basınında yer alan haberlerde kısa sürede birçok kez gerçekleşen canlı bomba saldırılarının toplumda yarattığı endişe vurgulandı.

Britanyalı The Independent Gazetesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin birlik içinde bu zor zamanları atlatacağına dair açıklamasını paylaştı. HDP’nin saldırıyı kınaması ve saldırının hemen ardından gelen yayın yasağına da işaret eden gazete, İngiltere Başbakanı David Cameron’un saldırının arkasından paylaştığı ‘saldırılardan dehşete kapıldığı ve aklının olaydan etkilenlenlerde olduğuna’ dair tweetine yer verdi.

BBC World ise saldırı haberinin ardından Erdoğan’ın terörle mücadele mesajına işaret ederek, hemen ardından ABD sözcüsü John Kirby’nin ‘terörle mücadele konusunda müttefikleri Türkiye ile güçlü partnerlik ilişkisini bir kez daha onayladıkları’ şeklindeki açıklamasına yer verdi.

The Guardian ise saldırı anı ve sonrasına dair gelişmeleri akratarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere çeşitli isimlerin açıklamalarına yer verdi. Gazete doğrulanmamakla birlikte, olaydan sonra Kızılay çevresinde silah seslerinin duyulduğu bilgisini de paylaştı.

Gazete, Sur ve Cizre başta olmak üzere Güneydoğu illerinde yaşanan operasyonların ardından TAK’ın (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) geçtiğimiz ay yaptığı ‘AK Parti diktatörlüğü ve işbirlikçilerinin kendi şehirlerinden rahat oturamayacaklarına’ dair tehdit açıklamasına da yer verdi.

New York Times ise, ABD büyükelçiliğinin Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarını olası bir saldırıya karşı uyarmasının hemen ardından meydana gelen olayın ardından, Türk hükümetinin vatandaşlarının güvenliğini koruma becerisinin sorgulandığını belirtti.

‘Bir zamanlar Ortadoğu’da şiddetin yayılmasından sorumlu tutulan Türkiye’nin şimdi kendisinin şiddet girdabına kapıldığını’ söyleyen gazete, Mehmet Arabacı isimli bir vatandaşın görüşlerini de aktardı. Buna göre Arabacı gazeteye son altı ayda meydana gelen saldırıların ardından Ankaralıların kalabalık alanlardan uzak durduklarını, sonraki saldırının nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini bilmediklerini söyledi ve “Şu açık ki saldırılar engellenemiyor, herkes endişeli” dedi.

x