Akdeniz’in dalgaları Kartal’a ulaştı

Türkiye’nin ilk özel bale topluluğu olan ve tarihi 1972 yılına dek uzanan Çağdaş Bale Topluluğu, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahnelediği Akdeniz’im adlı bale gösterisi ile büyük beğeni topladı.

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Mart ayı etkinlileri kapsamında düzenlediği 2 perdelik bale gösterisine Kartal halkı yoğun ilgi gösterdi. Etkinliğin sonunda ise Kartal Belediye Başkanı adına Çağdaş Bale Topluluğuna sanata ve kültüre yaptıkları katkılardan dolayı Kartal Belediyesi Başkan Danışmanı Haydar Oğuz tarafından çiçek takdim edildi.
Oğuz, izledikleri eserin etkileyici olduğunu ve hazırlık sırasında yoğun bir emek harcandığının anlaşıldığını belirterek böyle eserlerin sahnelenmesinin Cumhuriyet ve onun sağladığı özgürlüklerin sayesinde olduğunu vurguladı.

7 balerin ve 4 baletin birbirinden renkli ve zor figürlerle ile sahneye koydukları Akdeniz’im adlı bale gösterisi, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’ni dolduran sanatseverleri adeta büyüledi. Bu yıl 44. Yıl dönümünü kutlayan Çağdaş Bale Topluluğu’nun 2015-2016 sezonu için hazırladığı gösterinin koreografisini topluluğun aynı zamanda Genel Sanat Yönetmeni olan Cem Ertekin yaptı. Akdeniz’e komşu olan ülkelerin stilize edilmiş etkin kostümlerinin ve yerel müziklerinin de kullanıldığı bale gösterisi, izleyicileri 2 saat boyunca Akdeniz’in kıyılarında dolaştırdı.
Bu ülkelere ait dansların da çağdaş bir yorum ile yeniden sahnelendiği gösteride balerinlerin ve baletlerin yaptığı birbirinden zor figürler izleyicilerden yoğun alkış aldı. Parmaklarının ucunda dans eden balerinlerin Akdeniz’in dalgalarında süzülüyormuşçasına hafif ve esnek figürleri ile Aydın Efe’lerini sahneye taşıyan baletlerin dansları görsel bir şölene dönüştü.