Kartal Belediyesi’nden göz tansiyonu (glokom) semineri

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri kapsamında yaptığı halka yönelik bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Dünya Göz Hastanesi ile birlikte ‘Göz Tansiyonu (Glokom)’ başlıklı bir seminer düzenledi.

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Dr. Feride Pınar Doğru’nun anlatıcılığını yaptığı seminere Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş, belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Seminerde Dr. Feride Pınar Doğru, glokomun sebepleri, belirtileri, glokom riskini arttıran faktörler ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı olarak bilgi verdi. Bilgilendirme seminerinin ardından yapılan çekilişle 5 kişiye ücretsiz check-up paketi hediye edildi. Seminerin sonunda Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Mermertaş, katkılarından dolayı teşekkür ederek Doğru’ya plaket takdim etti.

Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?

Glokom, yükselen göz iç basıncının, görme sinirini tahrip etmesiyle ortaya çıkan bir hastalık tablosudur. Hastalığın başlangıç döneminde genelde hastanın şikayeti olmadığı için uzun bir süre içinde görme siniri yıpranmaya uğrar ve bu yıpranma, hasta durumu farkettiğinde onarılamaz düzeye gelmiş olabilir. Erken teşhis edilen glokom, gözde daha fazla yıpranma oluşmadan kontrol altına alınabilir. 30 yaşını aşmış erişkinler her yıl düzenli göz muayenesi olmalı, göz tansiyonunu kontrol ettirmeli ve gerekirse görme alanı inceleme testleri yaptırmalıdır.

x