Numune Hastanesi’nin Başhekimi: Yaralıların çoğu savaş cerrahisi durumundaydı

- Yorumlar

Ankara’da yaralananların getirildiği Numune Hastanesi’nin Başhekimi, “Çoğu savaş cerrahisi dediğimiz durumda geldi” dedi.

Ankara’da yaşanan katliamın ardından en çok yaralının getirildiği Numune Hastanesi’nin Başhekimi Prof. Dr. Nurullah Zengin, “Çoğu savaş cerrahisi dediğimiz durumda geldi” dedi.

Habertürk’e konuşan Zengin, toplamda 40 yaralıyı kabul ettiklerini belirterek, “Haber alır almaz tüm personel, izinli olanlar bile hemen apar topar geldi. Patlamanın ardından 10 dakika içinde yaralıları kabul etmeye başladık. Yaralılardan ikisini kabul sırasında, birini de ameliyat sırasında kaybettik. Tren Garı ve Merasim Sokak patlamalarında da en çok yaralı bize getirilmişti” diye konuştu.

Zengin, “Sağlık Bakanlığı, olası bir patlamada yaralıların taşınması için hastane dağılımlarını yapmıştı. Plana göre hareket edildi. Tıpta savaş cerrahisi dediğimiz bir alan var…Bu yaralıların çoğu da öyle geldi. Ses dalgası, ısı ve basınçla etkilenen yaralıların çoğuna ‘yüksek enerjili travma’ teşhisi koyduk. Yaşananlar hekimlik açısından özel bir durum” ifadelerini kullandı.

x