‘Abdocan’ davası Yargıtay’a taşınıyor: Savcı da cezayı az buldu

- Yorumlar

Hatay’da Gezi Parkı eylemlerinde Abdullah Cömert’i gaz fişeğiyle öldürmekten yargılanan polis memuru Ahmet Kuş hakkında verilen 13 yıl hapis cezası savcı, aile ve sanık polisin avukatları tarafından ayrı ayrı temyiz edildi.

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi hafta başındaki karar duruşmasında Ahmet Kuş’u ‘kastı aşarak adam öldürme’den suçlu bulmuştu. Mahkeme, eylem kamu görevine ait araçla işlendiğinden cezayı, üçte bir oranında artırarak 16 yıla çıkarmış, TCK’nın 62/1 maddesi uyarınca altıda bir oranında indirerek 13 yıl dört ay hapis cezasına hükmetmişti.

Ailenin avukatları: ‘Kasten öldürme’den almalıydı

Cömert ailesi adına avukatları Eren Can ve Hatice Can mahkeme kararın yasa ve usul, dosyadaki delillere aykırı olduğunu belirterek temyiz ettiklerini belirtti. Avukat Eren Can temyiz istemleri için “Önemli bir karar ama bizce eksik olduğu için temyiz ediyoruz. Sanık polisin ‘kasten öldürme’den ceza alması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Savcı: Ceza az

Mahkemedeki mütalaasında sanık polis için ‘olası kastla öldürme’ suçundan 20 ile 25 yıl arasında cezalandırılmasını talep eden savcı Sedat Özen de daha düşük bir ceza verildiği için temyiz başvurusu yaptı.

Polisin avukatları lehte bozma istedi

Sanık polis avukatları Fatih Maden ve İbrahim Uzun ise temyiz dilekçelerinde müvekkil lehine bozma istedi.

Dilekçede şöyle dendi: “Sanık aleyhine olan işbu kararın eksik inceleme ve delillerin hatalı değerlendirilmesi sonucu verildiği dolayısıyla usul ve yasaya aykırı olduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle verilen kararın müvekkil lehine bozulmasını talep ediyoruz. Kararın mürafaalı (duruşmalı) şekilde incelenerek bozulmasını ve belirlenecek duruşma gününün tarafımıza tebliğini talep ediyor ve temyiz süresinin korunmasını teminen işbu süre tutum dilekçesini sunuyoruz.”

x