Isığını karart geleceğini aydınlat

- Yorumlar

Kartal Belediyesi iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için 19 Mart Cumartesi günü “Işığını karart geleceğini aydınlat” sloganıyla belediyede saat 20:30 – 21:30 saatleri arasında ışıkları kapatıyor.

Kartal Belediyesi küresel iklim değişikliği konusundaki duyarlılığını Dünya Saati uygulamasına destek vererek bir kez daha gerçekleştiriyor.

Dokuz yıl önce Avustralya’nın Sidney kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan Dünya Saati etkinliği bu yıl 19 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. WWF tarafından organize edilen, çevre konusundaki en büyük hareket bu yıl yine iklim değişikliği sorununa dikkat çekmeyi amaçlıyor. Etkinlik boyunca bireyler evlerindeki ışıkları bir saatliğine kapatırken, kurumlar ve anıtsal yapılar da güvenlik harici ışıklandırmalarını kapatıyor.

Dünya Saatinin uygulanacağı 19 Mart Cumartesi günü 20.30’dan itibaren 1 saat boyunca Kartal Belediyesi’nde ışıklar karartılacak. Kurumun çalışanları da kendi evlerinde 1 saat boyunca ışıkları kapatarak Dünya Saatine katılacak.

Tüm dünyada 10 binden fazla kentsel simge ve anıtsal yapının bir saatliğine karanlıkta kaldığı Dünya Saatine Türkiye bu yıl Truva Atı, Efes Antik Kenti, Peri Bacaları ve Selimiye Camisi’nin ışıklarını kapatarak tarihi bir destek veriyor.

Boğaziçi Köprüsü, Sultanahmet Camisi ve Ayasofya Müzesi gibi Türkiye’yi simgeleyen 23 önemli yapı da yıllardır destek verdiği Dünya Saatine bu yıl da katılarak ışıklarını bir saatliğine kapatacak.

Dünya Saati” etkinliği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF tarafından, Avustralya’da 2 milyondan fazla insan ve 2.000’den fazla kurum katılımıyla başlamış ve kısa sürede küresel bir eyleme dönüşmüştü. Bu sürede 7 kıtadan, 150’den fazla ülkeye ve 7 binden fazla şehirde binlerce insana ulaşan Dünya Saati, bugün dünyanın en büyük çevre hareketlerinden biri halini aldı

x