Gana’ya gidecek otobüsler İBB gündeminde

- Yorumlar

CHP’li Merter: “Gana’ya 30 adet İETT otobüsü veriyorsak, karşılığında da Gana’dan biraz demokrasi, özgürlük ve insan hakları alalım.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda Gana’yı ziyareti sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Gana’nın Başkenti Akra Belediyesi’ne 30 adet İETT otobüsünü yedek parçalarıyla birlikte hibe edeceğini açıklamasını İBB Meclisi gündemine taşıyan İBB Meclisi AB ve Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi ve İBB CHP Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter, Gana Cumhuriyeti’nin ekonomisinden, demokrasi anlayışından, insan haklarından ve sosyal hayatından bahsederek, Türkiye ile karşılaştırmalar yaparak Meclis Kürsüsünde şunları söyledi:

“Peki biz Gana’dan ne öğrenebiliriz? Maalesef bu soruyu kimse sormadı, ama Gana’dan Demokrasi, Özgürlük ve İnsan Hakları öğrenebiliriz! Evet şaşırdınız değil mi? Bana hayatin öğrettiği bir şey var ki kimseyi küçümsememek gerekir! Afrika’nın küçük ve eskiden sömürge olan ülkesi Gana bizden çok daha gelişmiş bir demokrasiye sahip! İnanmıyor musunuz? O zaman gelin bir rakamlara göz atalım! Sınır Tanımayan Gazetecilerin Basın Özgürlüğü Endeksine göre Türkiye 2002 yılında 99. sıradaydı 2014’de de 154. inci sıraya kadar düştü ve maalesef uçuruma doğru da düşmeye devam ediyor! Gana da 2002’de 67. sıradayken 2014’de 27. sıraya yükseldi ve diğer birçok Afrika ülkesiyle beraber bizden çok daha iyi bir karneye sahip oldu! Düşünce kuruluşu Freedom House’a göre de Gana özgür ülke statüsünde, ama ne yazık ki, üzülerek söylüyorum. Türkiye’miz sadece kısmen özgür ülke statüsünde! The Economist’ın 2015 Demokrasi İndeksine göre de Türkiye 97. sırada, demokrasi olarak bile görülmüyor ve karma rejim olarak adlandırılıyor, Gana da 53. sırada kusurlu olarak da olsa demokrasi olarak derecelendirilmiş. Ayrıca belirtmek gerekir ki Gana’nın güçler uyumu içinde otoriter ucube bir sisteme sahip değil tam tersi katı bir güçler ayrılığına dayanan devlet modeline sahip! Tabi sadece Gana değil bir çok Afrika ülkesinin bizden daha iyi işleyen demokrasileri var! O yüzden diyorum ki Gana’ya ekonomik olarak yârdım ederken, biz de onlardan biraz basın özgürlüğü, insan hakları ve demokrasi konularında bir şeyler öğrensek!”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2016 yılı Mart ayı Meclis toplantılarında Bahçelievler Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Mehmet Berke Merter’in “Gana’nın Başkenti Akra Belediyesi’ne İstanbulluların malı olan 30 adet İETT otobüsünün yedek parçalarıyla birlikte hibe edilmesi” konulu gündem dışı konuşması;

Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, Sayın Konuklar, Hepinizi Saygı ile Selamlıyorum; Öncelikle Ankara’da ki terör saldırısı katliamını kınıyor, ölenlerin ailelerine, milletimize baş sağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

İBB Meclisi ve Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi olarak Türkiye ve Gana’nın ilişkileri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gana’nın Başkenti Akra Belediyesi’ne İstanbulluların malı olan 30 adet otobüs hibe etmesi konusunda gündem dışı söz almış bulunmaktayım.

Geçen haftalarda Sayın Cumhurbaşkanımız Afrika gezisine çıktı ve Gana’ya resmi bir ziyarette bulundu. Gana veya resmi adı ile Gana Cumhuriyeti ile ilgili ekonomisinden, demokrasi anlayışından ve sosyal hayatından biraz bahsedelim; Gana Cumhuriyeti; Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşularını Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi yer almaktadır. Ülke sınırları içinde yer alan zengin maden yataklarının en önemli parçasını oluşturan altın nedeniyle eski koloni sahibi Birleşik Krallık Ülkeye sömürge döneminde Altın Sahili ismini vermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyareti sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyemizin Gana’nın Başkentine Akra Belediyesi’ne 30 adet otobüs hibe edeceğini açıklamıştı. Yedek parçalarıyla birlikte başkent Akra’ya gönderilecekmiş ve İstanbul’daki metrobüs sisteminin Gana’da bir benzerinin kurulması için yardımcı olunacakmış. Gana’ya enerji ihtiyaçlarını giderme ve inşaat yapma tekniği bakımından Türkiye’den çok şey öğrenebilecekleri konusunda açıklamalarda bulunuldu. Akra’ya Türkiye Diyanet Vakfı ile Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’nın desteğiyle Millet Camii ve Külliyesi inşaat edildiğini de öğrenmiş bulunuyoruz.

Gana’nın Başkanlık konutu bir demokrasiye yakışır bir şekilde savurganlıktan uzak, bizimkinden çok daha mütevazi, abartısız. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın misafir olarak gittiği bu binayı da o kadar beğenmediğini ve Türkiye’nin yardımıyla bir külliye veya saray yapmayı önerdiğini öğrenmiş bulunuyoruz.
Görüyoruz ki Türkiye ve firmalarımız, Gana’nın ihtiyacına binaen enerji, altyapı ve konut inşaatı olmak üzere ülkenin ekonomik kalkınma çabalarına doğrudan yatırımlarıyla katkıda bulunmaya kararlı ve o yönde şüphesiz Gana bizden çok şey öğrenebilir. Peki biz Gana’dan ne öğrenebiliriz? Maalesef bu soruyu kimse sormadı, ama Gana’dan Demokrasi, Özgürlük ve İnsan Hakları öğrenebiliriz! Evet şaşırdınız değil mi? Bana hayatin öğrettiği bir şey var ki kimseyi küçümsememek gerekir! Afrika’nın küçük ve eskiden sömürge olan ülkesi Gana bizden çok daha gelişmiş bir demokrasiye sahip! İnanmıyor musunuz? O zaman gelin bir rakamlara göz atalım!

Sınır Tanımayan Gazetecilerin Basın Özgürlüğü Endeksine göre Türkiye 2002 yılında 99. sıradaydı 2014’de de 154. inci sıraya kadar düştü ve maalesef uçuruma doğru da düşmeye devam ediyor! Gana da 2002’de 67. sıradayken 2014’de 27. sıraya yükseldi ve diğer birçok Afrika ülkesiyle beraber bizden çok daha iyi bir karneye sahip oldu! Düşünce kuruluşu Freedom House’a göre de Gana özgür ülke statüsünde, ama ne yazık ki, üzülerek söylüyorum. Türkiye’miz sadece kısmen özgür ülke statüsünde!

The Economist’ın 2015 Demokrasi İndeksine göre de Türkiye 97. sırada, demokrasi olarak bile görülmüyor ve karma rejim olarak adlandırılıyor, Gana da 53. sırada kusurlu olarak da olsa demokrasi olarak derecelendirilmiş. Ayrıca belirtmek gerekir ki Gana’nın güçler uyumu içinde otoriter ucube bir sisteme sahip değil tam tersi kati bir güçler ayrılığına dayanan devlet modeline sahip!

Tabi sadece Gana değil bir çok Afrika ülkesinin bizden daha iyi işleyen demokrasileri var! O yüzden diyorum ki Gana’ya ekonomik olarak yârdim ederken, biz de onlardan biraz basın özgürlüğü, insan hakları ve demokrasi konularında bir şeyler öğrensek! AK Parti Gana’dan uzmanlar davet etse çünkü nedense kendi ülkesinde bu konuda kimseyi dinleme niyetinde görünmüyorlar! Gana Demokrasisi yıllar boyu ilerlemiş ama bizim zaten çok iyi işlemeyen tökezleyen demokrasimiz gitgide daha da bozulmuş ve kavramlar ters yüz edilip ”ileri Demokrasi” adında bir otoriter rejim inşaa sürecine girilmiş! Biz onlara otobüs gönderelim iyi güzel, orada inşaat filan yapalım tamam o da iyi ama Türkiye de onlardan biraz demokrasiyi öğrense nasıl olur. ne dersiniz?

Hepinizi saygıyla selamlıyor, iyi çalışmalar diliyorum…
Hıdır ULAĞ

x