IŞİD’in derbiye saldıracağı ortaya çıktı

- Yorumlar

Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin önce seyircisiz oynanmasına ardından da ertelenmesine, IŞİD’in eylem tehdidi nedeniyle karar verildiği ortaya çıktı.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ileri bir tarihe ertelenen derbi maçının çıkışına yönelik IŞİD’in saldırı planı yaptığı öne sürüldü.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, IŞİD’in Paris’te 7 noktada yaptığı saldırıların bir benzeri İstanbul’da deşifre edildi. Buna göre, Galatasaray-Fenerbahçe derbisi sonrası stattan çıkacak taraftarlar arasında eş zamanlı kanlı eylem planı hazırlandı. İstihbarat ve terör birimlerince, IŞİD’in, taraftarların arasına militanlarını sokarak canlı bomba eylemi ve ardından silahlarla rastgele ateş açarak kaos yaratacak kanlı eylem planladığı ortaya konuldu.

NEWROZ’DA YAPILACAKTI

IŞİD’in hedefinin İstanbul’da yapılması planlanan Newroz kutlamalarına yönelik olduğu ancak bunların iptal edilmesiyle derbiyi hedef aldığı tespitlerine yer verildi. İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Emniyeti terör ve istihbarat birimleri bu noktada değerlendirme toplantıları yaptı. Bu toplantıların ardından güvenlik gerekçesiyle maçın önce seyircisiz oynanmasına, sonra da ertelenmesine kararı verildi.

PLAN GAZİANTEP EMİRİ’NDEN

IŞİD’in eylem planını devreye sokmak için Türkiye’ye 3 canlı bomba eylemcisi gönderdiği, İstanbul içerisindeki militanlarla birlikte birçok noktada eş zamanlı saldırı planladığı belirlendi. İstanbul’a yönelik eylem planını ise Ankara’da 102 kişinin hayatını kaybettiği tren garı saldırısının planlayıcısı olan sözde Gaziantep emiri olan “Ebu Ali” kod adlı Yunus Durmaz’ın yaptığı ortaya çıktı.

Ankara’daki saldırıdan aranan ve gıyabında tutuklama kararı verilen Durmaz’ın Suriye’den Türkiye’ye geçiş yaptığı, İstanbul’da olduğu da tespit edildi. Yapılan tüm aramalara rağmen İstanbul’da izine ulaşılamayan Durmaz ile birlikte tespit edilen diğer iki IŞİD militanları ise Hacı Ali Durmaz ve Savaş Yıldız…

BİRÇOK EYLEM PLANI

Durmaz’ın Gaziantep’teki evine yapılan baskında dijital verilerde birçok eylem planı ele geçirilmişti. Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi ile 18 ilde 25 noktayı hedef alan saldırı planı ortaya çıkarılmıştı.

IŞİD’in Türkiye’ye yönelik kaos planı olduğu tespiti yapılan bilgilerde, örgütün Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, İskenderun ve Mersin’in de aralarında olduğu 19 ildeki 26 noktada yaptığı keşiflere ilişkin notların yer aldığı ortaya çıkmıştı.

x